Předseda zelených Ondřej Liška považuje za nekorektní odvolání náměstka ministryně spravedlnosti Františka Korbela, bude proto požadovat vysvětlení od premiéra Jana Fischera. Odvolává se na smlouvu, na jejímž základě byl úřednický kabinet ustaven a která říká, že obsazení míst náměstků bude vláda konzultovat se stranami, jež je nominovaly. Liška to řekl agentuře ČTK.

Korbel přišel na ministerstvo počátkem roku 2007, do funkce náměstka ho nominovali zelení. Důvody Korbelova odvolání považuje Liška za málo pádné.

"Jasné jsou dvě věci. Byl odvolán, aniž to někdo se Stranou zelených jakkoli konzultoval, za druhé důvody jsou slabé a směšné," řekl Liška. Korbel odmítl postup ministryně Daniely Kovářové komentovat v pátek i v sobotu. "Zatím to nechci komentovat, jsem dál podřízeným ministryně v legislativní radě," řekl.

Fischerův mluvčí Roman Prorok ČTK řekl, že o záležitosti neví a premiér má volný víkend.

Kovářová svůj krok odůvodnila systematickými změnami a úsporami na ministerstvu.

Nová ministryně po svém nástupu do funkce na začátku května v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že chce pokračovat v legislativních změnách, které započal její předchůdce - Jiří Pospíšil (ODS). Řekla tehdy také, že neplánuje na ministerstvu žádné zásadní změny a že hodlá dosavadní náměstky ponechat v jejich funkcích. Pospíšil už dříve řekl, že by na ministerstvu podle něho měli zůstat především náměstci Korbel a Pavel Staněk, kteří se podíleli na klíčových projektech resortu.

Na vlastní žádost ale z úřadu odešel náměstek pro sekci justice Vladimír Král. Místo něj si Kovářová přivedla právě plzeňského advokáta Görgese. "Vybrala jsem si ho kvůli jeho vysoké odbornosti a pracovnímu nasazení," zdůvodnila Kovářová svou volbu. Nevyloučila tehdy ani další personální změny.

Podle neoficiálních zdrojů by za Korbelovým odvoláním mohl stát jeho postoj k situaci na státních zastupitelstvech a k takzvané justiční mafii. Sobotní Právo napsalo, že skutečným důvodem Korbelova odvolání může být jeho údajné angažování ve sporu o uvažovaném rušení brněnské a ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Související