Americký prezident se dál snaží vyrovnat s protiteroristickými praktikami bývalé americké administrativy. Podle informací televize CNN nařídil prověřit podezření, podle něhož jednotky tzv. Severního spojenectví v Afghánistánu podporované USA stály za smrtí tisíců zajatců z řad Talibanu, kteří přišli o život v prvních dnech války v roce 2001.

Jeho nařízení reaguje na zprávy z tisku. List The New York Times v pátek napsal, že se členové Talibanu v roce 2001 vzdali alianci a ta je umístila do přepravních kontejnerů, kde se zajatci udusili.

Deník se k okolnostem vrátil s tím, že Bushova administrativa případ zabitých povstalců nevyřešila, ačkoliv ji za to opakovaně kritizovali vládní činitelé i ochránci lidských práv.

Část zajatců byla navíc údajně postřílena a všechna těla pak spojenci pohřbili v masových hrobech. Velitelem Severního spojenectví byl tehdy Rašíd Dóstum, který dnes zastává funkci šéfa štábu vrchního velitele afghánské armády.

Podle CNN je Dóstum klíčovým spojencem afghánského prezidenta Karzaího a ještě minulý měsíc žil v tureckém exilu.

Obama má podporu nevládek

Obama zatím odmítl dělat ukvapené závěry. Jak uvedl pro CNN, není mu známo, jak se Američané a spojenci chovalï na začátku války v Afghánistánu, ale chce to včas zjistit, než se rozhodne pro další postup.

"Myslím, že existuje zodpovědnost, kterou mají všechny země i ve válce," řekl Obama v rozhovoru pro CNN.

"Pokud se zdá, že naše chování nějakým způsobem podporovalo porušování norem válečného práva, tak se domnívám, že bychom o tom měli vědět," dodal.

Obamovo rozhodnutí už ocenili zástupci lidských práv. Susannah Sirkini - ředitelka nevládní organizace "Lékaři pro lidská práva" Obamu v CNN pochválila za shromažďování faktů o masakru a jeho údajném krytí Spojenými státy.

Podle ní má nový prezident USA povinnost prověřit, o jakých krocích Spojené státy věděly a jaké to mělo dopady.