S umístěním radarové základny USA v České republice nesouhlasí přibližně dvě třetiny lidí, opačný názor zastává asi čtvrtina. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Oproti předchozím výzkumům v uplynulých měsících se výsledky téměř nezměnily.

Na otázku, zda by o radarové základně měli rozhodovat občané v referendu, odpovědělo kladně 71 procent respondentů, proti referendu se vyslovila asi pětina. Ani v tomto případě žádné významné změny v náladě veřejnosti nenastaly.

S případným umístěním radaru na českém území nesouhlasí 67 procent dotazovaných, opačný názor vyjádřilo 26 procent občanů, sedm procent respondentů neví. Z pohledu stranických preferencí má radar nadpoloviční podporu jen mezi příznivci ODS, většina voličů ostatních stran je proti. Radar má vyšší podporu mezi mladšími lidmi a lidmi s vyšším vzděláním a dobrou životní úrovní. Průzkumu CVVM se mezi 8. a 15. červnem zúčastnilo přes 1000 lidí starších 15 let.

Paroubek slíbil v Rusku, že z radaru udělá předvolební téma - čtěte ZDE

Na radar v Česku odpovíme raketami, trvá na svém Rusko - čtěte ZDE

Medveděv Obamovi: O radaru v Česku se rozumně dohodneme - čtěte ZDE

Na umístění radaru v Česku a základny s deseti střelami v Polsku se s představiteli obou zemí dohodla předchozí americká administrativa George Bushe. Současný prezident Barack Obama se však k systému protiraketové obrany, který má čelit útokům z rizikových zemí, staví o poznání vlažněji.

Smlouvy stále neschválila česká sněmovna. Bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) ve chvíli, kdy bylo jasné, že pro ně podporu nenajde, je nakonec poslancům ani nepředložila.