Policisté obvinili muže, který ve čtvrtek přinesl do pražské restaurace U Českého lva ruční granát. Za obecné ohrožení mu v případě prokázání viny hrozí tři až osm let vězení. Na webu pražské policie o tom v úterý informovala mluvčí Eva Miklíková. Výbuch granátu zranil čtyři lidi včetně údajného pachatele.

Policie muže v pondělí vyslechla, následně ho obvinila a navrhla státnímu zástupci, aby ho vzal do vazby. Zároveň na muže nechala vypracovat znalecký posudek z oboru psychiatrie a psychologie.

Z vyšetřování podle Miklíkové vyplynulo, že obviněný přinesl kufřík s výbušninou do restaurace sám a sám také výbušninu odpálil. K činu se prý doznal, důvody jeho chování ale policie zatím nechce zveřejnit.

Podle dřívějších informací policie přinesl granát do restaurace v Sokolovské ulici na Florenci dvaašedesátiletý muž z Moravy. V Praze se údajně zdržoval již delší dobu a v pivnici U Českého lva nebyl poprvé. Výčepní po činu popisoval, že se host před výbuchem choval "divně".

Čtyři lidé v nemocnici 

V době exploze bylo v restauraci asi 30 lidí. Nejvážněji byl zraněn právě majitel granátu, a to na levé noze. Kromě něj převezli zdravotníci do nemocnice další tři lidi. Jeden byl po ošetření ihned propuštěn, zbylí dva zůstali v nemocnici přes víkend na pozorování.

Podle trestního zákona se obecného ohrožení dopustí ten, kdo vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví tím, že způsobí požár, povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu či elektřiny.

Související