Kontroverzní justiční areál v Brně je prakticky dokončený a zkolaudovaný, zbývá jen vybavit některé kanceláře. Budovy za téměř dvě miliardy korun si v úterý prohlédli politici a představitelé justice. Soudci a státní zástupci ovšem ve dvou moderních palácích zatím neúřadují. Jako první tam začne pracovat od 20. července exekuční úsek Městského soudu v Brně.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v úterý připustila, že financování nákladného projektu způsobilo problémy v resortu. "Přesto jsem na tuto stavbu pyšná," uvedla. Podle některých kritiků je justiční areál předražený. Vedení Krajského soudu v Brně, který stavbu řídil, ale veškerou kritiku odmítá.

Náklady šly přes 1,8 miliardy korun

Areál vyrostl na zelené louce u řeky Svratky v jižní části města a stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila. Komplex náleží soudům a státním zastupitelstvím pro Brno-město a Brno-venkov, které dosud pracovaly na různých místech a měly dlouhodobé kapacitní problémy.

Justiční areál patří k nejdiskutovanějším stavbám poslední doby. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vloni zjistil, že předpokládané náklady 786 milionů korun vzrostly na více než 1,8 miliardy korun. Ani tato suma nebyla konečná. Podle NKÚ jsou na vině chyby krajského soudu při řízení projektu a nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva spravedlnosti. Zdražení je ale částečně způsobeno také rozšířením plochy soudu oproti původnímu projektu.

Šéf soudu čelil i žalobě

Představitelé krajského soudu v úterý závěry NKÚ označili za zkreslené. "Kontrola sem přišla předčasně, před dokončením stavby. Některé údaje byly zavádějící. Za 800 milionů se tato stavba nikdy nedala postavit," uvedl předseda krajského soudu Jaromír Pořízek.

Případ teď zkoumá Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zakázkami soudu na vybudování areálu se zabýval i antimonopolní úřad. Nedávno úřad zrušil tendr na část nábytku. "Podali jsme rozklad a věřím, že nový předseda antimonopolního úřadu rozhodnutí zruší," uvedl Pořízek. Šéf krajského soudu čelil kvůli stavbě dokonce kárné žalobě. Žádný trest ale nedostal. Kvůli projektu muselo ministerstvo spravedlnosti na čas odložit řadu dalších investic v resortu.

Díky areálu se uvolní řada budov v centru Brna

Postupné zprovoznění nového justičního areálu vyvolá v Brně vlnu stěhování. Do areálu přejdou soudci a státní zástupci, kteří mají na starosti Brno-město a Brno-venkov. Prostory v centru Brna, kde dosud pracovali, se dočkají jiného využití. Většinu dostanou jiné státní úřady. Budovy v ulici Příkop stát patrně prodá za cenu kolem 95 milionů korun, oznámili v úterý představitelé Krajského soudu v Brně.

Soudci Městského soudu v Brně postupně opustí starý justiční palác v Rooseveltově ulici. Dosud jej sdíleli s krajským soudem, který nyní využije i uvolněné prostory. "Soudci budou mít konečně k dispozici dostatek jednacích místností. V kancelářích budou sedět po jednom, a tak se už nebudou vzájemně rušit," uvedl předseda krajského soudu Jaromír Pořízek.

Areál tvoří dvě budovy. Jedna slouží soudcům, druhá státním zástupcům. Celková zastavěná plocha odpovídá fotbalovému hřišti. Podle Kovářové budou soudci a státní zástupci snáze komunikovat a jejich práce bude efektivnější. Pořízek si pochvaluje i to, že soudci budou mít konečně kvalitní zázemí.

Náklady na stavební práce činí zhruba 1,87 miliardy korun. Za vybavení stát zaplatil více než 67 milionů. Celkové náklady podle krajského soudu činí 1,938 miliardy korun. Stavba trvala tři roky.

Symbolem celého areálu je barokní socha archanděla Michaela s vahami a plamenným mečem. Zdobí atrium soudní budovy. Zapůjčila ji římskokatolická církev. Socha z roku 1728 původně krášlila kostel svatého Michaela v Brně.


Justiční areál v Brně
<< první < předchozí | další > poslední >>

Justiční areál v Brně
Areál tvoří dvě budovy - jedna slouží soudcům, druhá státním zástupcům.
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně
 
  Celkem nalezeno: 1.
 
 Zobrazuji: 1 - 1.  

Související