Šéfové zdravotnictví ve Velké Británii rozhodli, že do konce roku naočkují 20 milionů lidí. Zhruba za rok by přitom podle britských médií měla vakcínu obdržet celá britská populace.

V Česku se nic podobného nechystá. "Rozhodně neuvažujeme o očkování 100 procent obyvatel," řekl v úterý serveru iHNed.cz hlavní hygienik Michael Vít.

Ten zároveň odmítl interpretaci britských médií. "Zatím ani na neformálním zasedání ministrů takový plán nezazněl. Byl jsem v přímém kontaktu s britskou ministryní a o ničem takovém nevím. Ani by to nemělo význam," řekl Vít.

Británie se potýká s několika tisíci případy prasečí chřipky. Tamní vláda například uvažuje o opatření, podle něhož by kdokoli, kdo bude mít podezření, že má jakoukoli formu chřipku, mohl zůstat 14 dní doma bez toho, aby vůbec navštěvoval lékaře.

V Česku je podle Víta aktuální otázka očkování zhruba čtvrtiny obyvatelstva.

Nejdříve zdravotníci, policisté, hasiči...

"Vláda rozhodla, že budeme očkovat 25 procent obyvatel. V první fázi to budou zdravotníci a další nezbytné skupiny, jako policisté, hasiči, pracovníci služeb zajišťujících dodávku vody, odvoz odpadu a další, aby byl zajištěn primární servis," uvedl hlavní hygienik.

V druhé fázi mají být očkováni lidi, u nichž podle Víta hrozí zvýšené riziko, že by jim nemoc zkomplikovala další léčbu.

Až ve třetí fázi by se prý dalo uvažovat o plošném očkování všech obyvatel země.

Co v současné době brání tomu, aby bylo očkováno 25 procent obyvatel Česka? "Důvod je ten nejprostší, vakcína není vyrobená." Vít zároveň doplnil, že její použití není ani schválené. K tomu by prý mohlo dojít někdy na přelomu listopadu až prosince.

A i poté bude ještě následovat diskuse, zda vakcínu nasadit. "Počítáme tu s předpokladem, že bude půl roku probíhat pandemický stav," dodal Vít.

Související