ODS v úterý jednomyslně schválila kandidátky pro předčasné říjnové volby do Poslanecké sněmovny ve všech krajích. Velké překvapení se i přes původní spekulace nakonec nekonalo - v čele pražské kandidátky je po schválení místopředseda David Vodrážka, který se tu tak na podzim utká s Petrem Hulinským z konkurenční ČSSD.

Na volby se ODS hodlá podle slov svých zástupců připravovat už během prázdninových měsíců. Jak prohlásil volební manažer Ivan Langer, politici se chystají věnovat diskusi s občany na veřejných mítincích.

"Chystáme program psaný občany", uvedl Langer. Program chce mít ODS hotový do počátku září, kdy ho představí a současně zahájí takzvanou horkou volební kampaň.

Dramatické duely 

 

Předčasné volby nabídnou v krajích hned několik dramatických soubojů. Aniž bychom chtěli cokoli předjímat, je zřejmé, že opět to bude hlavně souboj ČSSD a ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek povede stranickou kandidátku v Ústeckém kraji a za soupeře tu bude mít exministra zemědělství Petra Gandaloviče z ODS.

Paroubek si kandidátku v kraji postavil prakticky podle svého, dvojkou je bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr, naopak někdejší favorit Jaroslav Foldyna se objevil až na šestém místě.

Drama v Brně

To šéf ODS Mirek Topolánek kandiduje v Jihomoravském kraji, kde bude mít za soupeře prvního místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Tento souboj bude patřit k těm zřejmě vůbec nejzajímavějším.

Souboj rázného valašského politika v konzervativistickém dresu a stranického čísla 1 s konzervativisticky působícím uhlazeným politikem v dresu oranžovém, stranickým číslem 2, je zajímavý sám o sobě.

Ještě více mu ale na napínavosti dodávají poslední čísla. Před třemi lety při posledních volbách do Poslanecké sněmovny v Jihomoravském kraji vyhrála těsně ČSSD - hlas jí dalo 32,95 procent lidí, ODS podpořilo 30, 67 procent lidí. Silné slovo na jihu Moravy tradičně má KDU-ČSL, kterou zde obvykle volí více jak 10 procent voličů. I její mandát je po odlivu části členů do TOP 09 velkým otazníkem.

Bude Praha oranžová?

Pozornost se tradičně ubírá i k Praze. Zde ČSSD nasadila svého lokálního šéfa Petra Hulinského. Stínový ministr obrany, který na pražském zastupitelstvu šéfuje finančnímu výboru, ve volném čase se věnuje taekwondu a stojí za nápadem přivést do ČSSD dvojnásobně zelenou Olgu Zubovou se střetne s prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou.

Bývalý elektromechanik a obchodní manažer byl překvapením loňského kongresu ODS. Tehdy se stal tento komunální politik s čtyřletou praxí v pozici starosta Prahy 13 druhým nejvyšším mužem strany.

Praha je ve sněmovních volbách tradičně modrá, Jiří Paroubek ale v posledním roce několikrát řekl, že situace se změnila. Říjnové volby tak mohou ukázat, nakolik mají jeho stranické průzkumy pravdu.

Před třemi lety to byl souboj jednoznačný: ODS získala 48,32 procenta hlasů a ČSSD 23,29 procenta. Jak to dopadne teď?

Zajímavé souboje se ale nabízejí i v dalších krajích. Jihočeský, Středočeský, Moravskoslezský. Letošní volby zatím nemají jasného favorita. Předvolební průzkumy sice v roce 2008 i po část roku 2009 opanovala ČSSD, teď se ale do mírného vedení na úrovni statistické chyby dostala ODS. I proto nelze nic předjímat. 

Kraj ČSSD ODS 
JihočeskýVítězslav Jandák Jan Bauer
JihomoravskýBohuslav SobotkaMirek Topolánek 
Karlovarský Jaroslav Fiala  Miloš Patera
KrálovéhradeckýHana Orgoníková Jozef Kochan
LibereckýPavel Ploc Zdeněk Mach
MoravskoslezskýLubomír Zaorálek Pavel Drobil
OlomouckýMiloslav Vlček Ivan Langer
PardubickýMiroslav Váňa  Daniel Petruška
PlzeňskýVáclav Votava Jiří Pospíšil
PrahaPetr HulinskýDavid Vodrážka
StředočeskýMilan Urban Petr Bendl
ÚsteckýJiří Paroubek Petr Gandalovič
VysočinaFrantišek Bublan Miroslava Němcová
ZlínskýZdeněk Škromach Petr Nečas
 

Související