Ve středu postupuje přes Česko směrem k východu zvlněná studená fronta, na které se vyskytují bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji až do středečních 23.00 hodin před bouřkami doprovázenými přívalovými srážkami, nárazy větru a ojediněle i kroupami.

Pro Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina platí výstraha až do čtvrtečních 4:00.

V oblasti fronty ČHMÚ očekává úhrn srážek v průměru od 5 do 20 mm za 12 hodin, v bouřkách místy kolem 40 mm srážek. Nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti 70 až 90 km/h.

Teploty v Čechách měly ve středu v poledne k tropické třicítce daleko. Například meteorologická stanice v Praze-Libuši hlásila ve 12 hodin teplotu 19.9° C. V Liberci bylo ve stejnou dobu 17.7, v Plzni 22.6 stupňů. Na Moravě bylo tepleji, stanice Brno-Tuřany hlásila v poledne teplotu 28.6° C.

Čtvrteční předpověď 

Předpověď ČHMÚ uvádí, že ve čtvrtek bude přes den skoro jasno až polojasno. Při přechodně zvětšené oblačnosti se už jen ojediněle vyskytnou přeháňky nebo bouřky, na východě území bude zpočátku srážek o něco více a budou se vyskytovat místy. Nejvyšší teploty vystoupí na 25 až 29 stupňů.

Bouřka zastavila vlaky na třech místech 

Bouřka a vítr zastavily ve středu ráno vlakový provoz na třech místech na pomezí jižních a středních Čech, včetně rychlíkové trati mezi Zdicemi a Příbramí. Krátce před polednem byly všechny popadané stromy odklizeny a provoz obnoven, rychlíky jely se zpožděním až hodinu a půl. ČTK o situaci informoval mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Na trati Zdice - Příbram stála desítky minut regionální doprava, rychlík na trase České Budějovice - Příbram - Praha měl u Berouna 100 minut zpoždění.

Náhradní autobusovou dopravu zavedly dráhy místo lokálek mezi jihočeskou Blatnou a středočeskou Březnicí. Kvůli popadaným stromům vlaky nejezdily ani do nedalekého Rožmitálu pod Třemšínem, který je konečnou stanicí na krajské trati číslo 204. Všechny zmíněné tratě jsou již podle Joklíka průjezdné, další komplikace nejsou hlášeny.

Počasí se na vlakovém provozu nepodepsalo v poslední době poprvé. Mnohem větší škody způsobily nedávno záplavy především na severní Moravě a v jižních Čechách. Od té doby vlaky stále nejezdí na šesti úsecích, například mezi Hostašovicemi a Novým Jičínem.

Na jihu Moravy zatopené sklepy

Hasiči na jihu Moravy až do středečního rána likvidovali škody, které napáchala noční bouřka. Na Blanensku čerpali vodu ze zatopených sklepů, například v Blansku zaplavila suterén budovy bývalé autoškoly v Bezručově ulici. V Modřicích u Brna zase zatopila na silnici auto. V řadě měst a vesnic hasiči také odstraňovali spadlé stromy.

Podle hejtmana Michala Haška byla noční průtrž mračen, která se regionem prohnala, v Brně největší letošní bouřkou. Nezpůsobila však takové škody, že by kvůli nim musela zasedat krajská bezpečnostní rada.

Bouřka také byla znát na hladinách řek. Například na Svitavě v Bílovicích nad Svitavou zvýšila ve 3:00 průtok na 37 metrů krychlových za vteřinu. Před deštěm korytem protékaly zhruba tři metry krychlové za vteřinu. Hladina v Bílovicích dosáhla 235 centimetrů, a dostala se tak na první povodňový stupeň - bdělost. Ráno začala klesat.