Janečkovo desatero
(co slíbil při volbě)

1. Rozvoj internetového portálu ČT, novinkou bude vzdělávací portál.

2. Televize bude blíž divákovi, bude poskytovat více regionálního vysílání.

3. Omezí se počet sportovních pořadů na ČT1 a ČT2 (kromě olympiády).

4. ČT2 bude pro náročnějšího diváka (alternativní, složitější tvorba).

5. ČT24 dostane přesnější programové schéma, více zpráv z regionů a více živých vstupů.

6.Na ČT4 Sport dostanou větší prostor menší sporty, ČT chce šetřit na nakupování drahých vysílacích práv na zahraniční přenosy.

7.Podpora vlastní tvorbě: třeba pohádkových filmů.

 8.Podpora deseti filmům ročně, 16 hodin vlastních dramatických pořadů za rok.

 9.Česká televize výrazně ušetří na platech.

10.Koncesionářské poplatky a reklama zůstanou zdrojem financování ČT. Televizi nebude financovat stát.

Staronový ředitel ČT má před sebou dva hlavní úkoly: Nenechat televizi jako hračku v rukou politiků, kteří se snaží tahat za nitky. Zároveň ČT musí plnit veřejnoprávní funkci, aniž by svým kritikům dala do ruky trumfy v podobě rozmařilého hospodaření. "Česká televize bude vždy otloukánkem, protože je na očích coby nejmocnější mediální instituce v zemi," nechal se slyšet Janeček. Půjde o to, aby "otloukánek" nebyl bit po právu. Jinými slovy, v citlivé době ekonomického propadu bude i kolosu na Kavčích horách slušet šetrnost.

Hlavním důvodem nedobré finanční situace je fakt, že ČT musí nyní platit souběžně jak ustupující analogové, tak i digitální vysílání. Velké množství peněz polyká také rostoucí počet vysílacích hodin. ČT se za Janečkovy éry rozrostla o dva programy, zpravodajskou ČT24 a sportovní ČT4.

Vedení televize také svádí problémy také na rostoucí ceny energií, práce a na inflaci.

Přijde o reklamu 

A veřejnoprávní televize navíc v příštích letech přijde o reklamu, jak jí ukládá zákon. Po nedávném zvýšení koncesionářských poplatků se také nedá počítat s tím, že odtud plynuly další prostředky. Dokonce existuje vážná úvaha, leží dokonce jako návrh v Senátu, že by se poplatky zcela zrušily a televize by měla pevný rozpočet daný státem. 

Včera, ve svém kandidátském projevu před volbou, Jiří Janeček prozradil, že má k dispozici první výsledky personálního auditu. Z nich vyplývá, že ČT může ušetřit výrazně ze sumy 1,2 miliardy korun ročně, které dává na platy. Sdělení je jasné: Janeček bude propouštět. Zatím není jasné, kolik lidí. Výsledky personálního auditu jsou zatím tajné. Podle informací HN by ale mělo jít až o stovky lidí.

Kolik propustí? 

Česká televize má dnes téměř tři tisíce zaměstnanců. Jejich průměrná mzda se má letos zvednout o 1719 korun na 34 653 korun. Z koncesionářských poplatků, 135 korun od každého majitele televize, přitom veřejnoprávní televite utřží pět a půl miliardy korun . To ale stačí na jen asi devadesát procent jejího provozu. „Počítám s restrukturalizací, budu propouštět. Kolik, to teď neřeknu," oznámil Janeček včera hned po svém zvolení.

Je otázkou, jak chce Janeček skloubit nutné úspory s plány, které včera v rámci kandidátního projevu slíbil radě České televize. Chce totiž poskytovat více regionálního zpravodajství. Chce rozvíjet internetový portál ČT tak, aby se z něj stal „vzdělávací portál". Slibuje podporu vlastní tvorby, plánuje natáčení pohádkových filmů. Včera se zavázal finančně podpořit alespoň 10 filmů.

Šetření na přenosech 

Kromě zmíněného propouštění nastínil už jen jedinou úsporu. „Budeme šetřit na nákupu drahých vysílacích práv na sportovní přenosy," řekl včera.

Třeba na úspory při rekonstrukci jeho vlastní kanceláře za dva miliony korun je už ale pozdě. A stále není také jasné, jestli televize nepřijde i o asi 300 milionů korun, které po ní chce finanční úřad. Janeček totiž platil z vybraných koncesionářských poplatků daně tak zvláštně, že až soud bude muset rozhodnout, jestli nešlo o daňový únik.

ctete-v-ctvrtek-530.gif