O úmyslu Kanady zavést víza věděl ministr zahraničních věcí Jan Kohout od konce června, ale veřejnost neinformoval, protože o to podle něj kanadská strana požádala. Kohout to ve čtvrtek večer řekl v pořadu České televize Události, komentáře. Ještě dva dny před zavedením víz Kohout v televizi tvrdil, že je opatrně optimistický, a naznačoval, že víza v nejbližší době zavedena nebudou.

"Devětadvacátého června během konference o holokaustu mě pan (kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason) Kenney seznámil s tři týdny starým úmyslem zavést víza," řekl Kohout. Veřejnost o tom ale prý okamžitě neinformoval, "protože kanadská strana nechtěla, kanadská strana nás žádala, abychom o této věci mlčeli," řekl Kohout.

Podle Kohouta šlo jen o jednání, zatímco on čekal na oficiální vyjádření. "Jestliže mě někdo pouze informuje v rámci diplomatických jednání o určité věci a já po něm žádám, aby mi to oficiálně potvrdil, tak jsem schopen tuto informací dát pouze, když ji mám černou na bílém. Vztah mezi dvěma státy není určován tím, že si povídáme přes stůl anebo si povídáme po telefonu, ale v takové důležité věci já potřebuju oficiální dokument," uvedl ministr. 

Kanada: 6. července víza nebudou 

Kanada prý oznámila, že víza zavede v noci ze 6. na 7. července. V pátek 3. července probíhala jednání a poté dostala česká strana zprávu, že Kanada v původně stanovený termín víza nezavede. "Vzápětí přišla informace, že 6. července žádná víza nebudou zavedena s tím, že o příštím datu budeme informováni.

O tom datu jsme nebyli informováni do poslední chvíle, až do pondělí (13. července)," uvedl v ČT ministr. Zavedení víz bylo podle kanadského velvyslance Michaela Calcotta odsunuto o týden pouze z technických důvodů a nebyl důvod si myslet něco jiného.

Vízovou povinnost Kanada obnovila po necelých dvou letech. Česká vláda postup Ottawy odsoudila, odvolala vlastního velvyslance a s žádostí o podporu se obrátila na Evropskou unii. Švédsko, které předsedá EU, podpořilo případné zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí Unie. V reakci na kanadské rozhodnutí zavést vízovou povinnost pro české občany ale současně upozornilo na to, že návrh musí podat Evropská komise. Komise přitom vydá zprávu s reakcí na kanadská víza zřejmě až v září.