Ministerstvo financí začalo s ministerstvem kultury připravovat opatření na podporu tuzemské kinematografie, především na zatraktivnění Česka pro zahraniční filmaře. V úvahu připadá například model, kdy by se za přesně stanovených podmínek vrátila část investovaných prostředků filmařům. Naopak daňová zvýhodnění odmítáme, uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Kvůli výhodnějším podmínkám filmaři ze zahraničí nyní utrácejí miliardy korun v zahraničí místo v Česku.

"Nebráníme se podpoře. Nechceme, aby masivně odcházeli producenti," uvedl Jakob. Návrhy by do září mělo předložit ministerstvo kultury, vyplynulo podle něj ze čtvrteční schůzky zástupců ministerstva financí, kultury a zástupců filmového průmyslu.

MF ovšem i nadále podle Jakoba odmítá jakékoliv zásahy do daňového systému, tedy například možnost odpočtu daní nebo vracení daní. "Ministerstvo chce nastavovat rovné podmínky pro všechny a nechce komplikovat daňový systém dalšími výjimkami," řekl agentuře ČTK Jakob.

Počet filmů v Česku klesá 

Podle mluvčího ministerstva kultury Jiřího Cieslara bylo čtvrteční jednání prvním z řady pracovních schůzek. "V souvislosti s programovým prohlášením vlády se týkalo koncepce české kinematografie a filmového průmyslu. Konkrétně formy možných pobídek určených zahraničním štábům, natáčejícím v České republice," uvedl.

Počet zahraničních filmů tvořených v ČR rapidně klesá, v poslední době o 70 procent. Zatímco v poslední době filmaři v Česku utrácejí kolem jedné miliardy korun ročně, ještě v roce 2003 to bylo pět miliard. Návrat objemu do doby před šesti lety by přinesl kolem 4000 pracovních míst, upozornil již dříve ředitel České filmové komory Petr Mošna.

V Česku stále chybí nový zákon o kinematografii, který by vytvořil lepší prostředí pro tuzemský filmový průmysl i pro aktivity zahraničních týmů.

Pobídky pro zahraniční filmaře zavedlo v Evropě podle informací České televize už deset zemí. Nejvíce velkorysí jsou Irové. Ti vracejí zahraničním štábům až 28 procent nákladů. Maďarsko, které odlákalo českému filmovému průmyslu nejvíc zakázek, vrací čtvrtinu, podobně jako třeba Velká Británie. Následuje Malta s 22 procenty, sousední Německo a Francie s 20 procenty.