Bývalý předseda Strany zelených (SZ) Martin Bursík se zřejmě znovu aktivně zapojí do politiky a bude asi za zelené na podzim kandidovat do sněmovny. Socioložka Jiřina Šiklová to v pátek uvedla v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) s tím, že jí to Bursík řekl v telefonickém rozhovoru.

Již o den dříve ČT přinesla zprávu, podle níž expředseda vzkázal svým spolustraníkům, že nominaci do voleb přijímá. Nyní je na zahraniční dovolené, veřejně by prý svůj zájem kandidovat mohl oznámit v neděli. Vyhověl by tak vnitrostranickým hlasům volajícím po tom, aby se podzimních parlamentních voleb zúčastnil.

Bursík odešel z čela strany poté, co SZ propadla v červnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala jen zhruba dvě procenta hlasů.

Po červnové rezignaci na funkci předsedy dal také najevo, že o kandidatuře v podzimních sněmovních volbách neuvažuje. 

Stranu od té doby řídí Ondřej Liška, také on dal v minulosti najevo, že by si Bursíkův návrat přál. Výzkumy veřejného mínění momentálně zeleným velké šance na úspěch nedávají, preference SZ jsou poslední dobou pod pětiprocentní hranicí.

Šiklová hodlá za SZ na podzim kandidovat, z jejího vyjádření v ČT vyplynulo, že o hlasy voličů by se mohla ucházet asi v Karlovarském kraji.

Související