Popadané stromy, neprůjezdné silnice, zatopené sklepy i požáry od blesku zaměstnaly v noci na dnešek středočeské hasiče. Od pátečních 17:00 do sobotních 05:00 vyjížděli k 75 událostem způsobeným bouřkou a prudkým deštěm. Nejvíce postiženými regiony byly Benešovsko, Příbramsko, oba pražské okresy, Kladensko a Mělnicko. Podle mluvčí středočeských hasičů nebyl nikdo zraněn. .

Bouřka se přehnala krajem ve třech vlnách. V podvečer byla prudká, ale rychlá, hasiči zaznamenali asi 12 výjezdů. Nejvíce práce pak měli od 22:00 do půlnoci.

Kolem 22:00 blesk zapálil v obci Řehenice na Benešovsku podkroví rodinného domu. Škoda byla vyčíslena na 150.000 korun, hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Nikomu se nic nestalo. Před půlnocí vyjížděli k požáru malé rekreační chaty do Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku, kterou také zapálil blesk. "Škoda byla jen 5000 korun. Ale byl to těžký zásah, protože se tam přes bahno pomalu hasiči nemohli ani dostat," dodala mluvčí hasičů.

Spadlé stromy byly v 21:25 příčinou nehody vlaku u Brandýsa nad Labem. Nikdo nebyl zraněn, místní trať kvůli tomu ale čtyři hodiny stála. Hasiči stromy rozřezali a souprava se odtáhla do stanice.

Výstraha platí na sobotu

Prudký déšť přidělal práci také dobrovolným hasičům v Hostomicích na Berounsku, kde se rozvodnil místní potok. Hasiči vozili na ohrožená místa pytle s pískem, aby uchránili blízké rodinné domy. Za hodinu ale voda klesla.

Nad ránem vyjížděli záchranáři také v Libereckém kraji, kde po bouřkách popadali stromy a došlo k zatopení několika sklepů. V Hejnicích na Liberecku se dokonce zřítil strom na železniční trať mezi Raspenavou a Bílým Potokem.  

"I během dnešního dne budou mít hasiči určitě s následky bouřky dost práce," varovala mluvčí. Po nočním řádění přírodního živlu se podle ní určitě ještě někde objeví další popadané nebo nalomené stromy.

Meteorologové v sobotu varují před dalšími srážkami a nebezpečnými jevy spojenými s postupem zvlněné studené fronty. Jak informuje ČHMÚ, během soboty zasáhne Moravu, Slezsko a Českomoravskou vrchovinu další výrazná bouřková činnost, opět místy s možností přívalových srážek (kolem 50 mm za 1 až 3 hodiny), kroupami a silným nárazovým větrem.

Bouřky budou přecházet v trvalejší déšť, při kterém může napršet až 30 mm za 12 hodin. Důsledkem srážek a nasycenosti povodí po předešlých bouřkách by podle meteorologů mohlo být vyhlášen až druhý stupeň povodňové aktivity na tocích pramenících na Šumavě, v Českém lese a v Brdech, tedy na Radbuze, Úhlavě a Úslavě.

Související