Poslanec Martin Bursík, někdejší předseda Strany zelených a bývalý ministr životního prostředí, v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny nebude obhajovat křeslo v parlamentu. V prohlášení, které zaslal ČTK, uvedl, že přes vnitrostranické výzvy, aby z vysoké politiky neodcházel, se rozhodl věnovat "konkrétní práci pro ochranu klimatu a ochranu životního prostředí".

Pražskou kandidátku SZ povede do voleb pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek, rozhodla v neděli pražská konference strany.

"Rád bych poděkoval touto formou všem, kteří mně věřili, věří a kteří si přáli, abych vedl Stranu zelených v Praze do předčasných parlamentních voleb. Hodně jsem o mém dalším smysluplném působení ve veřejném prostoru přemýšlel," uvedl Bursík.

Média v minulých dnech spekulovala o tom, že se rozhodl do politiky vrátit. Bursík z čela strany odešel po jejím debaklu v nedávných volbách do Evropského parlamentu.

Na konferenci ani nedorazil 

Expředseda v neděli na pražskou konferenci své strany nedorazil, a tak Štěpánek mohl krátce po svém zvolení před novináři spekulovat o možnosti, že Bursík povede kandidátku SZ v některém mimopražském kraji.

"Já jsem se jako Pražák naučil ve stranické práci jednu věc. A to je nemluvit těm 13 nepražským krajům do toho, jak má věc vypadat. Je to na jejich iniciativě zdola. Nechte se překvapit. Já myslím, že Martin Bursík jeden z těch krajů povede," podotkl v neděli Štěpánek.

Dvojkou kandidátky se stala náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková a na třetí místo byl zvolen Ondřej Mirovský, aktivní v komunální politice sedmého pražského obvodu. Tradiční zelená témata chtějí rozšířit o ekonomickou a sociální problematiku, sází na obnovitelné zdroje, chtějí také prosazovat vědu a výzkum.

"Martine, vrať se!"

Bursík odešel z čela strany poté, co SZ propadla v červnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala jen zhruba dvě procenta hlasů. Po červnové rezignaci na funkci předsedy dal také najevo, že o kandidatuře v podzimních sněmovních volbách neuvažuje.

V neděli v prohlášení napsal, že po odchodu dostával stovky povzbuzujících dopisů a uvnitř SZ vznikla iniciativa "Martine, vrať se!". "Neodcházím ze Strany zelených... Mé srdce nadále bije pro zelenou politiku, ale nastal čas dát příležitost těm, kteří jsou přesvědčeni o tom, že budou politiku dělat lépe. Sám budu Straně zelených pomáhat z nové pozice. Všude v západní Evropě se zeleným daří, posilují a oslovují stále širší část veřejnosti," uvedl Bursík.

Stranu od té doby řídí Ondřej Liška, také on dal v minulosti najevo, že by si Bursíkův návrat přál. Výzkumy veřejného mínění momentálně zeleným velké šance na úspěch nedávají, preference SZ jsou poslední dobou pod pětiprocentní hranicí.