V Česku se objevily další tři případy takzvané prasečí chřipky. Nově byl v sobotu virus onemocnění potvrzen u matky a babičky tříletého chlapce, který je kvůli stejnému onemocnění v pražské nemocnici na Bulovce. Třetí nový případ se týká mladé ženy zaměstnané v obchodě v centru Prahy, který často navštěvují cizinci. Celkem už bylo v ČR odhaleno 27 případů této nemoci, informoval v neděli ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Onemocnění ženy zaměstnané v obchodě v centru Prahy je už druhý případ, kdy se prasečí chřipkou nakazil někdo přímo v tuzemsku. Poprvé byla nemoc diagnostikována tento týden u mladé Češky, která byla dříve v kontaktu s cizinci, kteří do ČR přicestovali z USA a Británie, tedy zemí, kde se prasečí chřipka vyskytuje. V ostatních případech onemocněli lidé, kteří se vrátili ze zahraničí.

Podle informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví se u ženy z obchodu v centru Prahy objevily první příznaky nemoci v pátek. V sobotu byla vyšetřena na ambulanci infekční kliniky nemocnice na Bulovce. Nyní je v domácí izolaci a její stav se mírně zlepšil.

Rodinná nákaza 

Babička a matka nemocného tříletého chlapce s ním přicestovaly v pondělí autobusem z Británie. U chlapce byla infekce virem potvrzena v pátek. Matka byla jako jeho doprovod přijata v nemocnici na Bulovce rovněž v pátek. Babička je v domácí izolaci. Obě ženy jsou v dobrém stavu, informuje ministerstvo.

Ve světě se zatím novou chřipkou A(H1N1) nakazilo již více než 100.000 lidí a potvrzeno bylo 441 úmrtí. Nejzatíženějšími evropskými zeměmi jsou Británie, Španělsko, Francie a Německo, kde počet nakažených stále roste. Nyní je v Evropě přes 11.000 případů, z toho nejvíce v Británii.

Vakcíny pro 25 procent obyvatel

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v souvislosti s tzv. prasečí chřipkou bude v pondělí informovat vládu o přípravách na pandemii. Proti zmíněné chřipce Česko nakoupí pandemické vakcíny pro 25 procent obyvatel a navýší zásoby antivirotik o dalšího půl milionu na 2,5 milionu dávek. Nemocnice doplňují vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi a ochrannými pomůckami pro zdravotníky.

Nyní má stát zajištěny léky pro 20 procent populace, jde o lék Tamiflu. Pro dalších pět procent lidí chce nakoupit antivirotikum Relenza. Nákup přijde do konce roku na 138 milionů korun, příští rok bude stát 236 milionů korun. Vláda tento nákup schválila již koncem června.

Ministerstvo je těsně před podpisem předběžné objednávky vakcín. Uzavření smlouvy neznamená automaticky nákup vakcín proti současné chřipce, ale zablokuje se kapacita na jakýkoliv pandemický kmen.