Pražský poslanec ODS Jan Bürgermeister dostává jako člen dozorčí rady Českých aerolinií na 460 tisíc korun hrubého ročně. Zákon jednoduše obešel. Argumentuje tím, že zastupuje v dozorčí radě ČSA "jen" město Praha. A proto má prý na své peníze nárok. "Pobíráním odměn v dozorčí radě určitě zákon neporušuji," vysvětloval v neděli HN Bürgermeister, proč si nechává jako poslanec vyplácet statisíce za členství v dozorčí radě.

Poslanec ODS Daniel Rovan se minulý týden dohodl s Českou poštou, že jí do šesti měsíců vrátí zhruba 220 tisíc korun, které mu od října 2007 vyplatila za členství v její dozorčí radě. Pokud by měl Bürgermeister stejné "právní rádce" jako Rovan, zřejmě by mu také doporučili peníze vrátit.

"Když jsem se ptal na to, že přece spousta dalších poslanců sedí v dozorčích radách, tak mi řekli, že u nich je to také na hraně. A že v mém případě to vyplývá dost jednoznačně," říká Rovan.

Bürgermeister se ale k žádnému vracení peněz zatím nechystá. "Jestli mi někdo dokáže, že porušuji zákon, tak budu postupovat podobně jako pan Rovan. Ale podle všech právních analýz mám za to, že zákon o střetu zájmů rozhodně neporušuji," hájí se.

V neděli se divil, proč se HN o jeho odměny v ČSA, které ovládá český stát, vůbec zajímají. "Však ono vás to nemusí zase tak vzrušovat, ono to brzy skončí. Privatizace přinese změny. A já jsem velký zastánce toho, že se ČSA mají prodat," říká Bürgermeister, kterého privatizace aerolinek o jeho křeslo v dozorčí radě pravděpodobně připraví.

Kde si přivydělávají poslanci "bokem"

VZP

Největší zdravotní pojišťovna, u které jsou pojištěny dvě třetiny Čechů. Členové správní a dozorčí rady dostávají 10 až 35 tisíc za jedno zasedání. Ve správní a dozorčí radě je celkem 11 poslanců a senátorů.

ČSA

Národní letecký přepravce. V dozorčí radě v minulosti seděla řada politiků, chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) si tam loni vydělala několik set tisíc korun, poslanec Jan Bürgermeister si v ČSA loni vydělal 460 tisíc.

Státní fond dopravní infrastruktury

Ročně hospodaří s desítkami miliard korun. Členy dozorčí rady jsou jen poslanci, například Věra Jakubková nebo Cyril Zapletal. Poslanecké odměny se pohybují od 60 až do 120 tisíc korun za rok. Například poslanec Jan Bürgermeister si ve výboru fondu vydělal 108 tisíc.

Státní fond rozvoje bydlení

Každý rok hospodaří s několika miliardami korun na výstavbu bytů a na opravu panelových domů. Členy dozorčí rady jsou výhradně poslanci, mezi nimi například Evžen Snítilý nebo Petr Bratský. Dostávají odměny kolem 60 tisíc korun ročně.

ČEPS

Společnost, která vlastní a spravuje tuzemskou elektrickou přenosovou soustavu. Členové dozorčí rady, mezi nimiž je i exministr zdravotnictví Tomáš Julínek, si vydělají desítky tisíc ročně.

ČD CARGO

Dceřiná firma Českých drah. Zatímco v ČD se odměny nevyplácejí, v ČD Cargo se platí až 25 tisíc korun za měsíc. Tolik dostal šéf dozorčí rady Oldřich Vojíř. Firma to vysvětluje tím, že prý není státní, ale vlastní ji České dráhy. Ty ale vlastní stát. V dozorčí radě je Vojíř jediný poslanec.

Související