Ministerstvo dopravy prověřuje, jestli smí společnost ČD Cargo vyplácet odměny zákonodárcům, kteří sedí v její dozorčí radě. Nejde přitom o malé peníze. Poslanec ODS Oldřich Vojíř si takto za minulý rok přivydělal 300 tisíc korun. Teď mu hrozí, že o peníze přijde, a navíc bude muset vrátit všechno, co si zatím vydělal.

Vojíř totiž zřejmě porušuje zákon o střetu zájmů, podle kterého nesmí brát zákonodárci odměny za to, že sedí v dozorčích orgánech státních firem.

"ČD Cargo ale není státní firma," hájil před časem v HN své odměny Vojíř. Nemá ale zcela pravdu. ČD Cargo sice oficiálně státní není, sto procent jejích akcií ale patří Českým drahám a ty už státní jsou. Ostatně proto poslanci v dozorčí radě Českých drah odměny nedostávají.

"Když jsme do ČD Cargo s kolegou Vojířem nastupovali, nechala si společnost vypracovat analýzu. Řekli, že na peníze máme nárok, protože nás do dozorčí rady jmenoval jiný subjekt než Senát nebo sněmovna. Mě třeba ministerstvo financí," vysvětloval včera HN bývalý senátor za KDU-ČSL Milan Špaček.

Stejně odůvodňoval své odměny za členství v dozorčí radě České pošty i poslanec Daniel Rovan. Ovšem jen do minulého týdne, kdy pošta na základě informací HN rozhodla, že Rovan nemá na odměny nárok. Státní podnik navíc chce, aby mu Rovan vrátil 220 tisíc, které si celkem vydělal. 

Podobně by mohli dopadnout i Vojíř se Špačkem.

Ministerstvo dopravy odhaduje, že výsledek bude mít během pár dní. "Vyžádali jsme si stanovisko ČD Cargo a situaci navíc posuzují naši právníci," řekl včera HN ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Vojíř sedí v dozorčí radě od prosince 2007. Měsíčně si vydělá 25 tisíc korun. Pokud by ministerstvo rozhodlo v jeho neprospěch, musel by ČD Cargo vrátit necelý půlmilion korun. Peníze by zřejmě musel vracet i Špaček, a to za dobu, kdy byl senátorem.


Zákon o střetu zájmů versus realita

Co říká zákon o střetu zájmů:

"Poslanci nebo senátorovi, který zastupuje stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech podnikající právnické osoby, pokud v ní má stát jím ovládané právnické osoby, Česká národní banka nebo všechny tyto osoby společně, podíl nebo hlasovací práva, nenáleží za tuto činnost odměna."

Co to znamená v praxi:

Zákonodárci si nesmějí přivydělávat tím, že sedí v dozorčích radách státních podniků. Jde třeba o České dráhy, Českou poštu, Letiště Praha atd. Zákon platí i pro firmy, které samy nejsou státní, ale vlastní je státní podnik - tedy třeba pro ČD Cargo.

Na co zákon nedosáhne:

Zákon nedosahuje třeba na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Byť v ní mají rozhodující vliv zástupci státu, které zčásti volí Poslanecká sněmovna, zákonodárci tvrdí, že zde zákon o střetu zájmů neplatí. Argumentují tím, že pojišťovna není státní, ale veřejnoprávní.

Související