Kolem prasečí chřipky vládne zbytečná hysterie, bude to zřejmě podobná mediální bublina jako předchozí ptačí chřipka. To je obsah polemiky, kterou spolu přes Rádio Česko vedou středočeský hejtman David Rath a hlavní hygienik Michael Vít.

Zatímco podle Víta sociálnědemokratické vlády od roku 2004 zbytečně odkládaly nákup pandemických vakcín, podle Ratha nebyl k nákupům drahých antivirotik důvod.

"Zhruba před čtyřmi lety celý svět podléhal hysterii s ptačí chřipkou. Já k tomu byl jako lékař rezervovaný, přišlo mi to spíš jako mediální bublina vytvořená na zakázku výrobců antivirotik, které nikdo nepotřeboval a nikdo je nekupoval," řekl Rath Rádiu Česko.

Prasečí chřipka je podle něj "na 99 procent" opakování historie. "Některé vlády tu více, tu méně podlehnou, nakoupí za miliardy antivirotika, která propadnou a pak se odvezou do spaloven," dodal Rath.

"My jsme měli od roku 2004 vládní usnesení, které hovořilo o tom, že by se měla objednat pandemická vakcína. Ale vlády to bohužel oddalovaly, protože byly přesvědčeny, že k této situaci dojít nemůže," řekl Rádiu Česko Vít.

Zatím 28 případů

Česká vláda rozhodla o nakoupení pandemické vakcíny pro 25 procent obyvatel a podpořila navýšení zásob antivirotik o dalšího půl milionu na 2,5 milionu dávek. České nemocnice také doplňují vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi a ochrannými pomůckami pro zdravotníky.

Nyní má stát zajištěny léky Tamiflu pro 20 procent populace. Pro dalších pět procent lidí chce nakoupit antivirotikum Relenza. Nákup přijde do konce roku na 138 milionů korun, příští rok bude stát 236 milionů korun. Vláda tento nákup schválila již koncem června.

Ve světě se zatím novou chřipkou A(H1N1) nakazilo již více než 100 000 lidí. Podle úterního sdělení WHO již zemřelo přes 700 lidí. To je výrazný nárůst statistiky, dosud bylo evidováno 429 mrtvých.

Nejzatíženějšími evropskými zeměmi jsou Británie, Španělsko, Francie a Německo, kde počet nakažených stále roste. Nyní je v Evropě přes 11 000 případů, z toho nejvíce v Británii. 

V Česku je zatím evidováno 28 případů, poslední z nich byl potvrzen v pondělí u dívky, která přijela z Londýna. Lékaře s podezřením na nákazu vyhledalo celkem 506 lidí. Zároveň se už prokázaly dva případy mezilidského přenosu přímo na českém území.

Epidemiologové se obávají podzimu, kdy může udeřit druhá vlna chřipky. Kromě běžné sezonní chřipky se mohou potkat dva viry: takzvaný mexický A(H1N1) s virem ptačím A(H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale způsobuje víc úmrtí.

Toho se obávají v zemích, kde je momentálně prasečí chřipka nejvíce rozšířená. Britská vláda odhadla, že virus A(H1N1) by si mohl vyžádat v Británii během zimy až 65 000 obětí.