Tři mladí lidé ve věku 18 až 19 let zemřeli krátce před 02:00 při nehodě osobního automobilu Renault Megane u obce Rymice na Kroměřížsku. Osmadvacetiletý muž byl těžce zraněn a převezen do kroměřížské nemocnice. Vůz havaroval, když ujížděl před kontrolou městské policie. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl průjezd mírnou zatáčkou a po více než třicetimetrovém smyku havaroval mimo vozovku. Auto bočně narazilo do pomníku z druhé světové války a převrátilo se na střechu v příkopu.

"Havárii předcházelo nezastavení vozidla na výzvu strážníků Městské policie Holešov, kteří chtěli provést kontrolu. Auto ve vysoké rychlosti opustilo hranice obce Holešov a pokračovalo na Rymice. Při jízdě došlo k havárii," popsal nehodu Mitáček.

Strážníci proto dorazili na místo tragédie jako první a přes svou stálou službu informovali záchranáře. Převrácené vozidlo hořelo v motorovém prostoru. Požár se podařilo strážníkům uhasit malým přenosným hasicím přístrojem. Další hasicí přístroj jim poskytl řidič kamionu, který u havárie zastavil o pár minut později.

Přežil jen řidič

Těžce zraněný osmadvacetiletý muž byl jako jediný mimo vozidlo. Hasiči pomocí speciálního hydraulického zařízení vypáčili dveře a ze zadních sedadel auta vyprostili dvě mladé dívky, které byly připoutány bezpečnostním pásem. Jedna dívka byla už mrtvá, druhou se záchranáři snažili několik minut oživovat, ale jejich snaha byla marná a i ona svým zraněním podlehla.

Z přední části vozu byl vyproštěn další mladý spolujezdec, kterého hasiči také oživovali, a to až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby. "Lékaři si ho následně převzali do své péče, umístili do sanitního vozu a dál bojovali o jeho život. Po třiceti minutách oživování i tento mladík přes jejich veškerou snahu svým těžkým zraněním podlehl," uvedl Mitáček.

Dodal, že událost zasáhla také jednoho hasiče, který k nehodě vyjel. Kvůli osobní vazbě k jedné zemřelé byl psychicky otřesen a kolegové mu poskytli pomoc a psychickou podporu. Silnice mezi Holešovem a obcí Rymice byla zcela uzavřena na několik hodin. Veškerá doprava byla odkláněna na objízdné trasy.

V krátké době jde v Česku o druhé neštěstí na silnici, které si vyžádalo tři oběti. Minulý čtvrtek při střetu nákladního a osobního automobilu na Olomoucku zemřeli dva dospělí lidé a dítě. Ve Zlínském kraji si tři životy naposledy vyžádala nehoda z loňského října, kdy se u Bystřice nad Lopeníkem na Slovácku čelně střetla dodávka Citroen Jumper a nákladní automobil Mercedes.

Na Kroměřížsku zaznamenali policisté nehodu se třemi mrtvými naposledy téměř na den přesně před dvěma lety. Při střetu osobního vozu a autobusu u Těšánek, místní části obce Zdounky na Kroměřížsku, zahynul 21. července 2007 devatenáctiletý řidič Fordu Escort i jeho dva spolujezdci ve věku 17 a 21 let.

Související