Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu zprostil obžaloby údajné počítačové piráty, kteří podle státního zástupce provozovali server s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami. Jiří Horký, Zdeněk Kašpar a Jan Svoboda se podle žalobce dopustili trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Podle soudu se neprokázalo, že skutek spáchali právě oni. Rozsudek není pravomocný. Žalobce si ponechal lhůtu na odvolání. Trojice mladíků se nevyjádřila.

"Obžaloba byla podána důvodně," řekl soudce Ivo Skoupý v odůvodnění rozsudku. Obžalobě ale vytknul, že v popisu skutku nespecifikuje, o jaká konkrétní díla šlo a které subjekty vlastnily autorská práva. "Bylo prokázáno, že se skutek stal," dodal Skoupý. Podle něj se ale neprokázalo, že jej spáchali právě obžalovaní.

Trojice mladíků byla letos v dubnu odsouzena trestním příkazem k ročnímu podmíněnému trestu, s rozhodnutím však nesouhlasili, proto se případem zabýval soud.

I Česko má svou "pirátskou zátoku". Kopírování z Akademie věd jde k soudu - čtěte ZDE

Policisté objevili servery loni v dubnu v prostorách Akademie věd, které využívala soukromá firma. Podle staršího vyjádření Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se z počítačů s více než 20 disky nelegálně šířila hudba, filmy a počítačové hry a podle znaleckých odhadů údajně vznikla hudebnímu a filmovému průmyslu škoda přes 37 milionů korun.

Údajní piráti prý využili rychlého internetového připojení v budově Ústavu termomechaniky.

Podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie jde o první případ porušení autorských práv, který se dostal až před soud.