Václav Kasík končí ve funkci ředitele veřejnoprávního Českého rozhlasu (ČRo). Ve středu jej kvůli jeho údajným pochybením odvolala Rada ČRo na svém mimořádném zasedání. Pro jeho odvolání hlasovalo šest radních z osmi, přičemž nutných bylo právě šest hlasů.

Rada pověřila vedením rozhlasu programového ředitele ČRo Richarda Medka. Rozhodla také o výběrovém řízení, které se uskuteční nejpozději do tří měsíců.

Kasík se ke svému odvolání nechtěl vyjadřovat. Rada ve své důvodové zprávě, kterou citoval její předseda Jiří Florian, uvedla mezi důvody pro Kasíkovo odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici.

Mezi důvody se objevila i kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát Českého rozhlasu a neměl lustrační osvědčení. "Kasík přestal splňovat funkce dané zákonem o Českém rozhlasu," uvedl Florian.

Kasík byl odvolán na základě úpravy jednacího řádu, podle Vladimíra Koníčka, poslance KSČM, bylo toto odvolání protiprávní. Přítomní v jednací síni vyjádřili nesouhlas, načež byl bývalý člen rady Štěpán Kotrba vyveden ze sálu ochrankou.

Kasík se stal generálním ředitelem ČRo v červenci 1999, ve funkci byl potvrzen v květnu 2005 na dalších šest let.

Související