V pražském Klementinu ve čtvrtek padl dlouhodobý teplotní rekord, když tam meteorologové naměřili 34,1 stupně Celsia V Českých Budějovicích naměřili ještě více. Tam padl 80 let starý teplotní rekord. Původní hodnota ve stejný den z roku 1929 dosáhla 33,3 stupně Celsia. Rtuť teploměru se vyšplhala na 36,8 stupně Celsia

"Jednoznačně je dnešek nejteplejším dnem letošního roku. Takovou hodnotu jsme ještě letos nenaměřili," uvedl. Třicetistupňové hranice málem dosáhla teplota také na Churáňově na Šumavě. "Tam je to naprosto výjimečné," řekl českobudějovický meteorolog Gustav Sysel.

V pražském Klementinu evidovali dosavadní rekord pro 23. července ke dvěma rokům - během let 1868 a 1928 tu naměřili nejvyšší teplotu rovných 34 stupňů.

"Teplota může ještě stoupat, přesné údaje za dnešek budeme mít až v deset hodin večer," uvedl David Bartoš, který v klementinské klimatologické stanici pracuje jako meteorolog-pozorovatel. 

Bude k padnutí? Česko čeká teplotní rekord, vedra pak vystřídají bouřky - čtěte ZDE

Záchranka se kvůli vedru nezastavila

Téměř 40 lidí museli dopoledne ošetřit zdravotníci pražské záchranné služby. Důvodem byly nejčastěji potíže způsobené současným vedrem, řekla ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Předpokládá, že konečné číslo ošetřených bude na konci dne obdobné jako ve středu, kdy posádky vyjely k 87 případům. To je asi o 70 procent více než ve standardní den.

Jednalo se hlavně o záchvaty dušnosti, bolesti na hrudi, poruchy srdečního rytmu, oběhové problémy, kolapsy, nevolnosti, dehydratace.

Související