Při bouřce doprovázené silným větrem ve čtvrtek odpoledne popadaly stromy na několik železničních tratí v Praze a Středočeském a Libereckém kraji.

 

Vlaky nabraly velká zpoždění. Nejhorší situace je podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) v úseku Kolín - Velim, tedy na páteřní trati v zemi.

"V tomto úseku energetici ČEZ odstraňují dráty vysokého napětí, které spadly na trať. Zatím není jisté, kdy bude závada odstraněna, neboť není jasný přesný rozsah poškození," řekl ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla s tím, že kvůli poruše v tomto úseku stálo 33 vlakových spojů Zpoždění některých spojů dosahovalo i deset hodin. Provoz na jedné koleji byl obnoven až k ránu.

Bouřky by měly podle meteorologů po dvou horkých dnech přejít přes celé území velmi rychle. Nejméně by se mohly projevit na severozápadě a západě Čech, naopak nejintenzivnější se očekávají v pozdních večerních hodinách na Moravě.

Bouřka si navíc vyžádala jednu oběť. V parku v Hrádku nad Nisou na Liberecku zemřela žena, když na ní spadly větve, které vichr ulámal.

Na jihu Čech bylo 36,8 stupně 

V areálu barokního komplexu Klementina naměřili odborníci 34,1 stupně Celsia. Do čtvrtka platil maximální teplotní rekord pro 23. červenec v Klementinu 34 stupně Celsia, který byl naměřen shodně v letech 1868 a 1929.

V Českých Budějovicích byl pokořen 80 let starý teplotní rekord, rtuť teploměru se vyšplhala na 36,8 stupně Celsia. Na západě Čech naměřili 20 let starý teplotní rekord, v Klatovech bylo odpoledne 35,1 stupně Celsia. Podle serveru Meteopress.cz bylo v Praze na Ruzyni 34,5 stupně Celsia, na jiných místech v Praze dokonce 36 stupňů.
Horké počasí, které ve čtvrtek panovalo v České republice, zasáhlo i další země ve střední a jižní Evropě. V Maďarsku kvůli horku platilo omezení rychlosti na železnici. Nebývalá horka trápila také Slovensko, Srbsko a Itálii.

Ve Španělsku a Francii komplikovalo horko práci hasičům, kteří zápasili s rozsáhlými požáry. Tropickou noc prožili obyvatelé Rakouska, podle agentury APA například ve Vídni o půlnoci naměřili 26 stupňů.
Související