HN: ČSSD znervózňuje pokles popularity Jiřího Paroubka. Proč se od něj lidé odvracejí?

Těžko říct. Odpovědět by měly agentury, které se těmi průzkumy zabývají.

HN: Vy jste ale Paroubkův místopředseda, jistě máte nějaký názor, proč váš šéf ztrácí podporu.

Negativní prezentace Jirky Paroubka, jak je v médiích předkládána, na to jistě má svůj vliv.

Mohou za to média a opozice

HN: Proč má Paroubek v médiích tak špatný obraz?

Je otázka, nakolik jsou za to zodpovědná média a nakolik on sám. To jsou ale spíš otázky na Jirku Paroubka. Já mu PR nedělám. On má kolem sebe dost poradců, kteří mu doporučují tyto postupy. Mně se to může líbit, nebo ne, ale nepřísluší mi to hodnotit. Nevidím důvod, abychom to teď řešili. Na to bude čas den po volbách.

HN: Škodí vám, či prospívá image Jiřího Paroubka?

Děláme vše pro to, abychom vyhráli volby. Když se podíváme na osobnostní preference, vidíme velké výkyvy nejen u Paroubka, ale i u šéfa ODS Mirka Topolánka.

Agresívní Rath? Ale vždyť Langer je horší

HN: ČSSD byla v posledních letech stranou jednoho muže. Teď se od Paroubka začínají emancipovat hlavně místopředsedové Roman Onderka a Bohuslav Sobotka. Roste předsedovi ve straně opozice?

Debata skončila programovou konferencí, kdy mělo cenu vést ostrou diskusi o kandidátkách i o programu. Nezůstaneme přece v zákopech a nebudeme si navzájem střílet kulometem do zad. Teď se začínají vytahovat měsíc staré věci. Je celkem pochopitelné, že někteří kolegové jsou nespokojeni, že si neuhájili pozice na kandidátkách. To je v každé straně. ČSSD je ale specifická tím, že její členové se rádi vypovídávají do médií.

HN: Místopředsedové Sobotka a Onderka se postavili proti kandidatuře Davida Ratha. Paroubek se ho zastal, ale vyzval ho, aby se zklidnil. Prospívá ČSSD Rathův agresivní styl?

Ivan Langer je mnohem agresivnější. Proč se pořád zabýváte Rathem? Není to příjemné, ale nejsme z toho nervózní. Máme spoustu jiných tváří.

HN: Jaké?

Sobotka, Urban, Škromach, Jandák, Zaorálek - a mohl bych pokračovat. Budeme vystupovat jako tým.

Paroubek je dobrý terč

HN: Doteď jste hráli "vše na Paroubka", a nyní otáčíte kurz, protože předseda ztrácí podporu?

Nikdy jsme nehráli jen na Paroubka. Problém je, že média ráda prezentovala jen Paroubka. Ve středu jsem byl s předsedou a s hejtmanem Haškem na tiskovce. Myslím, že oba jsme měli dobrá témata k programu. A výsledkem v médiích je jen prezentace Jirky Paroubka. Ne že by se ostatní nechtěli prosadit, ale zvenku je snaha prezentovat ČSSD jako stranu jednoho muže.

HN: Takže ČSSD nechce vystavovat jen Paroubka, ale média to stále dokola dělají?

Nejen média. Hra na Paroubka je i mediální strategií našich protivníků. Asi si vyhodnotili, že je to dobrý terč. Negativní prezentace Paroubka bude strategií našich soupeřů do voleb. Americká agentura, která připravuje volby pro ODS, je specialistou na negativní kampaně.

HN: Co proti tomu uděláte? Uklidíte Paroubka?

Není důvod ho uklízet. Je to lídr a předseda strany. Kampaň stojí na programu. Budeme lidem nabízet věcné řešení problémů. Ne ježdění v plavkách k Jadranu.

HN: Jiří Paroubek se také rád prezentoval v bulvárních médiích v plavkových fotkách z dovolené.

Bulvár je něco jiného než billboardy. Sociální demokracie není jen Paroubek, jednotlivé signály z negativní kampaně protivníků si vyhodnocujeme a samozřejmě na ně budeme reagovat. Už dva roky se snažíme, aby všude nebyl jen Jirka Paroubek.