Energetici v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Liberecku v průběhu soboty bojovali s následky silné bouře, která se ve čtvrtek večer přehnala přes východní Čechy. V hradeckém kraji dosud platí kalamitní stav a energetici evidují několik  poruch na vysokém napětí, bez elektřiny ale ještě zůstává řadadomácností.

V sobou večer zůstává bez elektřiny téměř 5000 zákazníků společnosti ČEZ, sdělila ČTK ve 21:00 mluvčí firmy Eva Nováková. Ještě odpoledne bylo bez proudu zhruba 20.000 lidí, v pátek až 150.000 klientů ČEZ.

"Ke 22:00 odvoláváme kalamitní stavy v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Náchod," uvedla mluvčí. Kalamita ale i nadále platí v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov.

"V terénu na odstraňování škod intenzivně pracují jak naši zaměstnanci, tak pracovníci dodavatelských firem," doplnila Nováková. Práce na obnově dodávek elektřiny ale podle ní komplikují intenzivní průtrže mračen a podmáčený terén, do nějž se velmi obtížně dostává těžká technika.

Nejhůře je na Trutnovsku a Semilsku

"Havarijní čety postupně odstraňují poruchy, ale v mnohých oblastech je to složité kvůli popadaným stromům a rozmoklému terénu," řekla regionlní mluvčí ČEZ Šárka Beránková. Podle ní lidé hlásili přerušené dodávky energie také během pátku, většinou šlo o chataře a chalupáře, kteří přijeli na víkend. "Nejpostiženější oblastí je Trutnovsko a Semilsko," řekla Beránková.

Mluvčí neuměla odhadnout, kdy by mohli energetici odstranit všechny poruchy, situace se postupně zlepšuje. Například v pátek odpoledne evidovali energetici 35 poruch na vysokém napětí, dopoledne jich bylo více než sedm desítek. Energetici také dosud nevyčíslili škody, podle Beránkové však dosáhnou milionů korun.

Vlaky jezdí se zpožděním

Ani po dvou dnech se železničářům nepodařilo úplně odstranit následky čtvrtečních bouří. Popadané stromy a přetrhané vedení zastavily provoz zhruba na 20 tratích, ještě v noci na sobotu nabíraly vlaky desítky minut zpoždění. Na všech zasažených železničních úsecích se už sice jezdí po obou kolejích, železničáři ale budou několik dalších dnů pokračovat v opravách. Cestující musí počítat se zdržením, ČTK to řekli mluvčí Českých drah Radek Joklík a mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Největší problémy způsobila bouře na tratích ve Středočeském kraji a na severu Čech. Na několik hodin se zcela zastavil provoz na železnici ve směru z Prahy do Ústí nad Labem, do Ostravy, Českých Budějovic a Berouna. "Vlaky byly zpožděny až sedm hodin," řekl Joklík. Mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví jezdila pouze náhradní autobusová doprava.

Omezení se dotkla i Pendolin a dálkových spojů, potíže se nevyhnuly ani cestujícím, kteří směřovali na Slovensko a do Rakouska. Tisíce lidí strávily kvůli zablokovaným tratím velkou část čtvrteční noci v nádražních halách a stojících vlacích.

V pátek se podle železničářů podařilo alespoň částečně obnovit provoz na všech zasažených tratích. Už dopoledne jezdily vlaky na Vídeň, teprve pozdě odpoledne se podařilo zprůjezdnit obě koleje na Slovensko. "Od pátečního večera jezdí vlaky všude po obou kolejích," řekl ČTK mluvčí SŽDC Pavel Halla. Poslední plně zprovozněnou tratí byla před 22:00 železnice z Prahy do Berouna, konkrétně úsek mezi Řevnicemi a Zadní Třebaní. Podle zpravodajky ČTK nabral ještě v pátek večer rychlík z Prahy do Plzně zhruba hodinové zpoždění.

Mluvčí SŽDC nicméně nevyloučil, že vlaky budou jezdit se zpožděními i nadále. "V následujících dnech budou pokračovat další menší opravy a dolaďování trakčních vedení na dotčených úsecích," řekl Halla. V místech oprav budou vlaky jezdit omezenou rychlostí, někde budou zřejmě využívat jen jedné koleje, doplnil.

Účet bouře: Dva mrtví a milionové škody

Čtvrteční bouře si vyžádala dvě oběti na životech. Pětasedmdesátiletou ženu z Hrádku nad Nisou na Liberecku objevili podle policie lidé usmrcenou pod větvemi, které ulámala vichřice ze stromů v parku. Druhou obětí se stal pětadvacetiletý mladík z pramice, která se při bouři potopila do Vltavy u Županovic na Příbramsku. Jeho tělo vylovili policejní potápěči v pátek.

Silná bouře, která ve čtvrtek zasáhla hradecký kraj si vyžádala tři zraněné včetně malého dítěte. Hasiči vyjížděli celkem k 231 případům, nejčastěji k popadaným stromů a větvím, uvolněným střechám a poškozenému elektrickému vedení. Škody na zničeném majetku obcí a kraje přesáhnou deset milionů korun.

Hmotné škody způsobila bouře hlavně v Královéhradeckém a Libereckém kraji a také v Praze a ve středních Čechách. Pojišťovnám v pátek jejich klienti nahlásili tisíce škod za celkem několik desítek milionů korun, další hlášení ale pojišťovny očekávají v pondělí po návratu lidí z víkendových chat a chalup.

Podle předpovědi meteorologů by v sobotu měla být na východě Čech proměnlivá oblačnost, bouřky by se však měly vyskytnout pouze místy. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 23 stupňů Celsia.

Související