V Pasohlávkách na Brněnsku odkrývají archeologové základy někdejšího polního římského lazaretu. Byl součástí rozsáhlého opevněného komplexu, který si ve druhém století našeho letopočtu za vlády císaře Marka Aurelia postavila u Jantarové stezky na kopci Hradisko desátá římská legie. Lazaret z Pasohlávek je podle archeologa Balázse Komoróczyho největším zařízením svého druhu, které se z tohoto období dochovalo v oblasti na sever od Dunaje.

Hradisko bylo za Marka Aurelia nejsevernější výspou římského impéria ve střední Evropě. Desátá legie sídlila na barbarském území, kde měla držet pod kontrolou germánské kmeny.

Z původního lazaretu zbyly jen nepatrné základny. Důvodem jsou intenzivní pozemní práce, které byly před 30 lety spojeny s výstavbou vodního díla Nové Mlýny. Lazaret byl 60 metrů dlouhý a asi 45 metrů široký. Sloužil k léčbě a relaxaci stovek Římanů.

Vědci o jeho existenci věděli léta. Do odkrytí základů se ale pustili až nyní, a to v souvislosti s plánovanou výstavbou termálních lázní v Pasohlávkách. Archeologové budou usilovat o to, aby rekreační komplex připomněl také římskou historii.

Středověký statek lehl kdysi popelem

Archeologové byli v uplynulých dnech úspěšní také v centru Mikulčic na Hodonínsku, kde objevili pozůstatky středověké usedlosti. Při výkopových pracích u kostela, na místě, kde bude stát rodinný dům, nalezli dva zaniklé sklepy a velké množství historických předmětů. Vše nasvědčuje tomu, že usedlost lehla popelem. Patrně se tak stalo v 15. století v době válek husitů s uherským králem Matyášem Korvínem, myslí si archeolog František Kostrouch.

V zaniklých sklepích našli vědci četné úlomky keramiky. Asi nejzajímavějším nálezem je zdobený keramický přeslen, což byla součást přeslice určená k spřádání nití. Objevily se také zbytky Loštických pohárů, které byly oblíbené ve střední Evropě. Na střepech je patrný pro ně typický povrch pokrytý puchýřky.

Mikulčice proslavilo nedaleké hradiště Valy, které patřilo k hlavním centrum Velké Moravy. Jeho torzo je velkou turistickou atrakcí. Nové nálezy přímo z Mikulčic svědčí o tom, že tato oblast byla hojně osídlená i po zániku Velkomoravské říše.