Poslankyně Olga Zubová dostane každý měsíc od státu na účet 25 500 korun, aby mohla jezdit autem do Prahy na jednání sněmovny. Z Kutné Hory, kde bydlí, by mohla jet tam a zpět dvakrát denně. Včetně sobot a nedělí.

Za benzin ale neutratí téměř nic a náhrady jí zůstávají na kontě. Poslankyně Demokratické strany zelených se často chlubí tím, že šetří přírodu a do práce jezdí zásadně vlakem. A to zdarma, protože za veřejnou dopravu poslanci neplatí.

"Autem jezdím zcela výjimečně. Nejvíc tak pětkrát do měsíce," říká. Z peněz, které má poslanec utratit výhradně za pracovní cesty, tak Zubová ušetří až 250 tisíc ročně.

Stejně přehnané náhrady na dopravu mají všichni poslanci. Podle vzdálenosti bydliště od Prahy dostávají měsíčně 22 až 34 tisíc. HN spočítaly, že peníze by nemohli projezdit, ani kdyby cestovali z Prahy domů několikrát denně.

Téměř 66 milionů ročně se tak vydává z veřejných peněz často zbytečně. Poslanci si místo cest za voliči našetří třeba na nový byt, jako to udělal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související