Český důchodce nyní bere penzi v průměrné výši 10 013 korun. Průměrný důchod tak poprvé tak přesáhla hranici 10 tisíc korun. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Vláda každoročně v závislosti na růstu cen zvyšuje důchody formou valorizace. Mimořádně může penze zvednout i tehdy, pokud inflace v zemi za příslušné období překročí pět procent. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka v květnu uvedl, že důchody zřejmě bude třeba zvýšit kvůli dopadům současné krize na sociálně slabé vrstvy obyvatel. Případné zvýšení důchodů by podle něj činilo nejméně dvě procenta.

Zatím naposledy důchody valorizoval k 1. lednu letošního roku bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Procentní část penze, která se vypočítává podle odpracovaných let a odvodů, zvýšil o 4,4 procenta, v peněžním vyjádření šlo průměrně o 330 korun. Průměrná starobní penze poté činila 9985 korun. Pevný díl, který je pro všechny stejný, zůstal 2170 korun.

Důchod se skládá z pevné a procentní části, pouze pevný díl je pro všechny stejný. Procentní část se stanovuje podle odvodů z příjmu i délky doby, po níž je důchodce v době zaměstnání platil. Na výši penze může mít vliv i rodičovská dovolená, na kterou odcházejí hlavně ženy. Její doba se sice zahrnuje do nároku na penzi, pojistné se za ni však neodvádí.

Ženy berou o pětinu méně

České ženy pobírají asi o 2000 korun nižší starobní důchod než muži. Zatímco český penzista v červnu v průměru pobíral 11 137 korun, důchodkyně měla průměrnou penzi ve výši 9117 korun. Průměrný ženský starobní důchod je tak dlouhodobě zhruba o pětinu nižší než mužský a tento poměr se téměř nezměnil již devět let.

Výši penze totiž ovlivňuje také výdělek a ten mají české ženy oproti mužům v průměru téměř o čtvrtinu nižší. Podle průzkumu firmy Anderson Willinger zveřejněného v červnu nyní české ženy vydělávají v průměru o 23,6 procenta méně než muži. V celé EU přitom ženy v průměru berou o 17,4 procenta platu méně. Některé státy totiž mají v právním řádu zakotven zákaz rozdílů mezi platy mužů a žen.

Průměrný důchod v roce 2009 poprvé přesáhne 10 tisíc - ZDE

Ženy obvykle pracují v hůře ohodnocených oborech a profesích, často také dostávají za stejnou práci méně peněz než muži. Podle červnového průzkumu se však alespoň snížila přímá platová diskriminace žen ve vyšších manažerských pozicích, na takových postech ale pracuje jen necelých šest procent žen.

Odborníci na otázky rovnosti pohlaví dlouhodobě poukazují na nerovnosti ve výdělcích mužů a žen. Rozdíly by se podle nich měly vyrovnávat. Kvůli nižším příjmům i důchodům totiž podle nich ženám mnohem víc než mužům hrozí chudoba ve stáří. Sociologové tak hovoří o "feminizaci chudoby".

Před pěti lety ženy pobíraly starobní penzi v průměrné výši 6600 korun, muži měli o 1533 korun více. Ženský starobní důchod představoval 81,2 procenta mužského. Letos v pololetí to bylo 82,7 procenta, přičemž v roce 2000 odpovídala průměrná penze žen 82,4 procenta penze mužů.