ODS pokládá informace o ochotě KSČM omluvit se za její minulost výměnou za užší spolupráci s ČSSD do vlády za velký signál sjednocení levice. Novinářům to řekl místopředseda občanských demokratů David Vodrážka s tím, že omluva komunistů by byla jen předstíraná.

"V pojetí pana předsedy (KSČM Vojtěcha) Filipa se skutečně nejedná o omluvu, která by byla jaksi vážně míněná. Je to skutečně spíše jakýsi politický handl, spíše omluva naoko," uvedl Vodrážka. Připomněl, že ČSSD už s komunisty vládne v řadě krajů.

"Ani sebelepší omluvou se přece nemění nic na tom, že základy, na nichž staví současní čeští komunisté, i nadále stojí proti svobodě jednotlivce a dalším hodnotám klíčovým pro demokracii," zdůraznil místopředseda občanských demokratů.

"Znovu bychom zopakovali omluvu z roku 1989. Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat. Aby mohla být spolupráce úspěšná, musí obě strany udělat nějaký krok," řekl v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš by podle listu byl pro zformulování zcela nové omluvy.

Komunisté by případnou omluvu rádi vyměnili za užší povolební spolupráci a za slib, že ČSSD zruší takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, ve kterém si sociální demokracie spolupráci na vládní úrovni s KSČM zakazuje.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyloučil, že by ČSSD výměnou za omluvu komunistů zrušila bohumínské usnesení. Vodrážka ale podobná vyjádření ze strany sociálních demokratů zpochybnil. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle něj v médiích prohlásil, že pokud by ČSSD mohla vládnout pouze ve velké koalici s ODS nebo s tichou podporou komunistů, klonil by se ke druhé variantě. Vodrážka také konstatoval, že ČSSD už s KSČM vládne v řadě krajů.

Související