Policii chybí letos na investice a provoz zhruba 900 milionů korun, což je asi šestina potřebných peněz. Krajská ředitelství se proto snaží omezovat náklady, řekli ministr vnitra Martin Pecina a policejní prezident Oldřich Martinů po jednání s vedením policie v Českých Budějovicích.

"Materiál je připravený, půjde do vlády hned po vládních prázdninách. Nějakou dobu trvá, než se to projedná. Je to přesun peněz, které v rozpočtu ministerstva reálně jsou, akorát jsou prostě jinde," vysvětlil Pecina. Pokud by vláda rozpočtovou změnu neschválila, neměli by policisté například dostatek peněz na benzin, na papír do tiskáren, na nájmy či energie.

Dodal, že podobná situace, kdy se peníze na konci roku přesouvají, se u policie posledních několik let opakuje. Nyní už ale nově za hospodaření zodpovídají ředitelé krajských správ a obávají se, že kvůli politickým změnám mohou o peníze přijít. Dříve se podle Peciny vázáním peněz na mzdy bránil bývalý ministr vnitra před možnými rozpočtovými škrty. Policisté přitom věděli, že tabulkového počtu stavu policistů, na něž byly peníze vyčleněny, nedosáhnou.

Janota poprvé připustil schodek nad 200 miliard a mluví o vyšší DPH - čtěte ZDE

Na provoz policie je potřeba zhruba 6,6 miliardy a dalších asi 26 miliard jde na platy zaměstnanců. "Vždy to bylo tak, že jsme dostali zhruba o miliardu méně. Tu jsme na úkor nenaplněných stavů dostali," uvedl Martinů. Nyní je podstav zhruba 3500 policistů a i po převedení miliardy z mezd na provoz zbývá v kapitole na platy zhruba 1,5 miliardy, které policie nevyužije.

Vláda by měla změnu schválit dřív, než peníze dojdou

Podle Peciny a Martinů by se od příštího roku měl systém upravit, aby odpovídal skutečným potřebám policie. "Odejde nám 1500 až 1800 policistů, nabereme 2000, tím pádem podstav se nám sníží, a na to potřebujeme určité finanční prostředky a sečte se to s 6,6 miliardami na provoz a je to dohromady 33 miliard a nepotřebujeme 35 miliard," podotkl Martinů.

Na jihu Čech zatím chybí 20 procent na provoz, tedy zhruba 30 milionů korun. Vláda zřejmě rozpočtovou změnu stihne schválit dříve, než se chybějící peníze projeví. "Úsporná opatření jsou od jara. Požádal jsem všechny policisty, aby si zvykli, že nebude bezcílné popojíždění, aby se ke státnímu majetku chovali jako k vlastnímu a například vypínali počítače a zhasínali," uvedl jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.