Kroky, které policie plánuje či provádí v boji s extremistickými hnutími, byly hlavní náplní schůzky ministra vnitra Martina Peciny a prezidenta Václava Klause. Diskutovalo se však také o úsporných opatřeních v rámci ministerstva vnitra.

"To je věc, která i pana prezidenta dlouhodobě hodně trápí, tomu jsme věnovali poměrně dlouhý čas," řekl o otázce extremismu v ČR Pecina. Vnitro se chce pod jeho vedením znovu pokusit o zákaz radikální Dělnické strany, cílem je také například posílení počtů policistů v rizikových oblastech.

Prezident také Pecinovi doporučil, aby kvůli finanční krizi policie "maximálně šetřila". "Já jsem ho ujistil, že jsou činěny kroky k tomu, aby byly výdaje vzhledem k hospodářské krizi minimální, ale že přirozeně máme nějakou hranici, přes kterou bychom neměli jít," zdůraznil ministr. Důležité je podle něj rozhodnutí, které musí učinit vláda v otázce zachování současného počtu policistů, hasičů a záchranářů.

Pecina prezidentovi shrnul současné kroky proti extremismu a vysvětlil mu i některé plány do budoucna. "To nejsou samozřejmě kroky, abych je dneska zveřejňoval, ale měly by být účinné," vysvětlil.

Jedním z nich bude z evropských peněz financovaný program, který by měl například uvnitř problémových komunit podporovat zaměstnanost. Na přípravě programu se má podílet i ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Věříme, že se nám to podaří nastartovat ještě za doby fungování této vlády," poznamenal Pecina. "Zaměstnaný člověk nemusí pobírat takové sociální dávky a pro stát to může mít naopak pozitivní rozpočtový efekt," vysvětlil.

Vzrůstající extremismus v ČR může stát i za nedávnou vlnou odchodů českých Romů do Kanady. Tam žádali azyl a Kanada kvůli tomu vůči Česku obnovila vízovou povinnost. O této situaci jednal Klaus v úterý s premiérem Janem Fischerem.

Související