Platí sice všeobecně, že u těhotných může i běžná chřipka způsobit problémy, v případě nákazy virem takzvané prasečí chřipky A(H1N1) je ale riziko větší. "Ve srovnání s ostatní populací jsme v případě nákazy virem A(H1N1) zaznamenali čtyřikrát vyšší hospitalizaci těhotných než ostatních. Je mezi nimi také relativně velká úmrtnost," řekla jedna z autorek citovaného výzkumu Denise Jamiesonová.

Ve studii se hovoří o 13 procentech úmrtí nakažených těhotných žen, ale Jamiesovoá řekla, že vzhledem k malému vzorku je tento údaj zatím nespolehlivý. Výzkum vycházel ze 45 případů úmrtí na virus A(H1N1) mezi 15. dubnem a 16. červnem. Šest z nich byly těhotné ženy. Všechny byly až do nakažení zdravé a všechny pak onemocněly zápalem plic a musely být připojeny na umělé dýchání.

Na prasečí chřipku ve světě od dubna zemřelo přes 800 lidí. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí dostalo informace o 302 úmrtích v USA a o 266 z těchto osob získalo poměrně podrobné informace. Šest procent z nich byly těhotné ženy.


Jelikož jedno procento amerických občanů jsou těhotné ženy, jsou dle Jamiesonové ve skupině obětí chřipky budoucí matky zastoupeny ve vyšším počtu, než by měly být.

Přesto se zatím prý nedá říci, že by kvůli tomu měly ženy těhotenství odkládat nebo nějak jinak výrazně zasahovat do svých životů. "Pokud ale chřipkou onemocní, zvyšuje se u nich riziko těžkých komplikací," řekla lékařka.

V poradenských ordinacích by prý proto měly být těhotným ženám, u nichž je podezření nákazy, vyhrazeny oddělené prostory od ostatních budoucích matek. Antivirové léky by měly být podány do 48 hodin od zjištění onemocnění.