paroubek reagoval na slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který v rozhovoru pro Českou televizi odmítl omluvu své strany za totalitní minulost. Ve svém prohlášení Paroubek uvedl, že tak zásadní věc není navíc možné řešit krátce před volbami.

"Čeští občané, včetně sympatizantů ČSSD, by k takovému náhlému obratu vedení KSČM neměli důvěru. A to by ve svých důsledcích poškodilo ČSSD," uvedl. Bližší spolupráci obou stran brání podle něho ještě mnohé další otázky a vedení KSČM jsou známy. Platí takzvané bohumínské usnesení a na něm se nebude nic měnit, napsal Paroubek. Tímto dokumentem sociální demokracie v roce 1995 stranickému vedení spolupráci s komunisty zapověděla.

Podle pondělních Hospodářských novin by komunisté případnou omluvu rádi vyměnili za užší povolební spolupráci a za slib, že ČSSD zruší bohumínské usnesení. "Znovu bychom zopakovali omluvu z roku 1989. Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat. Aby mohla být spolupráce úspěšná, musí obě strany udělat nějaký krok," řekl v rozhovoru pro HN Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš by byl pro zformulování zcela nové omluvy.

České televizi Filip řekl, že omluva za politiku KSČ padla už v prosinci 1989 na mimořádném sjezdu. KSČM vznikla v únoru 1990, omluvu převzala do svých usnesení a na každém sjezdu se k ní připojila, naposled loni v květnu, připomněl.

"Určitě nebudeme dělat novou kvůli tomu, že bychom chtěli udělat krok vůči té či oné politické straně na české politické scéně. Ta omluva totiž směřovala k občanům, nikoliv k politickým stranám," zdůraznil.


Omluva komunistů padla a nyní je podle něj jejich úkolem nabídnout řešení hospodářské krize. "My říkáme, že do budoucna nejsme tak hloupí, abychom opakovali chyby minulosti," dodal šéf KSČM.

Podle Paroubka návrat komunistů k moci není tématem podzimních parlamentních voleb, jak si přeje ODS. Její politika se dva měsíce před volbami omezila na strašení komunisty, které má zakrýt programovou prázdnotu a korupční skandály jako dědictví vlády Mirka Topolánka, napsal předseda ČSSD.

Související