Kárná komora ve čtvrtek rozhodla zprostit obvinění všech 12 členů kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), proti nimž byla podána kárná žaloba. Jednali podle ní sice v rozporu se zákonem o NKÚ, když schválili usnesení obsahující údajně neobjektivní informace, přesto komora neshledala jejich chování závažným. Zamítla proto kárné žaloby proti členům kolegia, řekla mluvčí NKÚ Radka Burgetová.

Byl to právě  prezident úřadu František Dohnal, který členy kolegia vinil, kdo spolu se dvěma soudci Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a Karlem Haschem v kárné komoře zasedl.

František Dohnal: Poslanci útočí na kontrolory - čtěte ZDE

Rozmařile neutrácím, brání se šéf kontrolního úřadu Dohnal - čtěte ZDE

Na základě informací z usnesení schváleného kolegiem se začal kauzou NKÚ zabývat i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM) podal návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem. Šéf NKÚ čelí také trestnímu oznámení pro údajné porušování povinností při správě cizího majetku.

Kromě řízení i trestní oznámení 

Dohnal obvinění odmítá a chce se proti němu bránit všemi prostředky. Kromě návrhu na kárné řízení také podal trestní oznámení na pět poslanců kontrolního výboru.

Úřad vedený Dohnalem údajně opakovaně upravoval rozsah zakázky tak, aby její hodnota klesla pod dva miliony korun. Poslanci Dohnala kritizují také za to, že si nechal od úřadu platit nájem dvou bytů, ačkoli má nárok jen na jeden. Dohnal již dříve oznámil, že se z bytu vystěhuje.

Související