Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl předsedkyni Nejvyššího soudu (NS) Ivě Brožové a zrušil rozhodnutí, podle kterého měl kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze.

Nyní ji zřejmě projedná územně příslušný Vrchní soud v Olomouci.

Brožová v ústavní stížnosti a návrhu na rozhodnutí v kompetenčním sporu zpochybňovala kroky předsedy kárného senátu NS Jiřího Pácala. Pácalův senát rozhodl o přesunu kárné žaloby na Kučeru do Prahy, i když se Pácal předtím v téže věci označil za podjatého.

Brožová tvrdila, že o podjatosti měla rozhodovat ona sama jako Pácalova nadřízená. V tom jí ale Ústavní soud zapravdu nedal. Brožová totiž prý také není nestranná, neboť kárné řízení s Kučerou sama zahájila.

"Protože Ústavní soud dospěl k závěru, že o vyloučení, resp. nevyloučení předsedy kárného senátu Pácala rozhodl orgán, který k tomu neměl kompetenci, zrušil toto jeho rozhodnutí a zrušil též navazující rozhodnutí kárného senátu o tom, že se kárné řízení proti místopředsedovi Nejvyššího soudu deleguje z Vrchního soudu v Olomouci k Vrchnímu soudu v Praze," stojí v prohlášení Ústavního soudu, které má server iHNed.cz k dispozici.

Příslušný předseda kolegia Nejvyššího soudu bude muset nyní znovu rozhodnout o tom, zda předseda kárného senátu Jiří Pácal je či není vyloučen z rozhodování o delegaci kárného řízení. Bude-li vyloučen, nahradí ho v kárném senátu jiný soudce určený rozvrhem práce a teprve poté může kárný senát znovu rozhodnout o tom, zda věc bude či nebude delegována k Vrchnímu soudu v Praze. Do té doby se spis vrátí do Olomouce.

Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli údajné korupci, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské.

Podstata ústavní stížnosti spočívá v postupu předsedy kárného senátu NS Pácala. Při prvním rozhodování NS o přesunu kárné žaloby do Prahy se prohlásil za podjatého, protože jsou s Kučerou kamarádi. Napodruhé ale kárný senát NS včetně předsedy odhlasoval, že Pácal podjatý není. Hned poté senát rozhodl, že Kučerův případ projednají soudci pražského vrchního soudu. To se nelíbilo Brožové a obrátila se na Ústavní soud.

Související