Krajský soud v Hradci Králové poslal na devět let do vězení sedmatřicetiletou ženu z Havlíčkobrodska, která podle spisu znásilnila své dva nezletilé syny. Soud ženě také uložil ochranné psychiatrické a sexuologické léčení. Žena se před soudem k činu doznala, k případu však odmítla vypovídat. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaná i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na odvolání.

Předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka při vynášení rozsudku řekl, že znalci vyloučili to, že žena trpí sexuální poruchou. "Znalci u obžalované zjistili zvýšenou potřebu sexu, sexuální život s manželem jí nevyhovoval, a tak jej hledala jinde," řekl Mráka. Podle něj žena svým jednáním zneužila psychické i fyzické závislosti svých synů. "Každá máma má vyvinutý mateřský pud chránit mláďata, u obžalované se však objevil sexuální pud, který u ní převládl a namísto, aby syny vychovávala, tak je zneužívala," řekl Mráka.

Nařídil jí to manžel 

V přípravném řízení obžalovaná uvedla, že jí manžel řekl, aby chlapcům ukázala, jak to funguje mezi mužem a ženou. Odmítla však, že by proti svým dětem použila násilí. Žena podle obžaloby v lednu 2007 přinutila své syny, aby se svlékli donaha a osahávala se s nimi. Později je také navedla k souložím, které se údajně několikrát opakovaly. Jednoho ze synů k dalším souložím několikrát týdně nutila pod pohrůžkou zbití vařečkou až do listopadu 2008, kdy odešla kvůli hádkám s manželem do azylového domu.

Státní zástupkyně Hana Flídrová řekla, že podle výpovědí znalců obžalovaná netrpí duševní poruchou ani sexuální deviací a má podprůměrnou inteligenci. "Během dvacetileté praxe jsem se s podobným případem nesetkala. Já se nebudu vyjadřovat k tomu, jak to působí na mě, nicméně pokud jde o vliv tohoto jednání na nezletilé chlapce, jsem hluboce přesvědčená, že je toto jednání vážně poznamená," řekla novinářům Flídrová.

Zážitky z mládí 

Obžalovaná v přípravném řízení uvedla, že ji v mládí osahával nevlastní otec. Její obhájkyně před soudem řekla, že obžalovaná také žila v nevyhovujícím rodinném prostředí. "To nebylo předmětem dokazování v této věci, neexistuje jiný důkaz než tvrzení obžalované. Nicméně ani to by obžalovanou nemohlo omlouvat a její jednání ospravedlňovat," řekla Flídrová.

Psycholog Jan Lašek ve čtvrtečním vydání Sedmičky pro Hradec Králové uvedl, že soulož s vlastními syny je u žen zcela ojedinělá, zatímco u mužů se zneužívání dcer objevuje poměrně často. "Je to velmi výjimečná trestná činnost. Jedná se evidentně o sexuální motiv. Sexuální pud matky je určitým způsobem zvrácený, nedokáže jej kontrolovat a usměrňovat," uvedl Lašek. Dodal, že zážitky obou chlapců nemusí mít vliv na jejich sexuální život v budoucnosti. "Pokud se jim to nebude nevhodně připomínat. Záleží ale na následné psychoterapii a mnoha dalších okolnostech," uvedl Lašek.

Související