Rumunským Romům utábořeným na břehu Vltavy v Husinci u Prahy hrozí, že budou muset v neděli obec opustit. Romové čekající na uzdravení svého příbuzného táboří na pozemku, který jim pronajal jeho majitel. Nezabezpečil však ani základní hygienické podmínky pro jejich pobyt. Vedení obce proto požádá policii, aby pozemek s romským ležením do nedělního poledne vyklidila.

"Obec nebude v žádném případě financovat žádné toi-toi (mobilní toalety) a žádnou pitnou vodu," řekla starostka Marie Těthalová.

Zda se Romové vůbec budou muset od Vltavy stěhovat, však zatím není jisté. "Zasahovat bez soudního rozhodnutí a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by podle ní mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí; k ničemu takovému však podle ní zatím v romském ležení nedochází. Policisté by proto podle ní nyní mohli pouze asistovat, kdyby měla romský tábor vyklidit například obecní policie.

Názor vedení obce se změnil velmi narychlo. Ještě odpoledne totiž starostka uváděla, že je obec ochotna zajistit cisternu s pitnou vodou a mobilní záchod a náklady až zpětně vymáhat po majiteli pozemku.

Husinečtí tehdy mínili, že by nebylo správné přesouvat problémy se skupinou Romů čítající několik desítek lidí na další nic netušící obce.

Podle starostky obci zatím pomáhali pouze policisté, spolupráci hodnotí jako zcela bezproblémovou. Krajský úřad ani jiné státní orgány však Husinci zatím žádnou pomoc nenabídly, přestože zde podle starostky Romové porušují několik zákonů.

"Ani nikdo od pana (ministra pro lidská práva a menšiny Michaela) Kocába mě nekontaktoval, takže je vidět, že zájem (pomoci) asi není," míní starostka.

Protože propůjčený pozemek v Husinci byl od povodní v roce 2002 neupravený a zarostlý, utábořili se Romové nejprve na vedlejším pozemku Povodí Vltavy. Na určené místo se přesunuli až v pátek na výzvu vedení společnosti; podle policie na něm noc na dnešek strávilo asi 50 lidí.

"Procházka" Dělnické strany 

Do Husince se v sobotu dopoledne vypravili také aktivisté krajně pravicové Dělnické strany, kteří za dohledu policejního antikonfliktního týmu i zásahové jednotky těžkooděnců se psy "dohlíželi", zda rumunská skupina neporušuje zákon.

"Jdeme se pouze podívat, jaká situace tu je. Pokud zjistíme porušení nějakých zákonů, tak na to upozorníme policii," řekl novinářům místopředseda strany Petr Kotáb.

"Nevíme, co je to za lidi, a ani nás to nezajímá," řekl novinářům na adresu aktivistů Dělnické strany Laurentiu Miclescu, jeden z tábořících Romů. Ohroženi se necítili, spoléhali na ochranu od českých policistů.

Jak dlouho Romové v Česku zůstanou, Miclescu netuší. Záleží na délce hospitalizace jejich příbuzného mladíka, kvůli němuž se minulý týden do Prahy sjeli.

Sedmnáctiletý hoch se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží ve vinohradské nemocnici. Jeho stav je stále vážný, i když částečně sám dýchá.