Squatteři v neděli po poledni v mostecké ulici Hollarova obsadili opuštěný dům. Mluvčí squatterů vystupující pod jménem Teta Milada v e-mailové zprávě agentuře ČTK informoval, že tak protestují proti vyklizení pražského squatu Milada na konci letošního června.

Mluvčí severočeské policie Veronika Hyšplerová ČTK řekla, že prázdný činžovní dům obsadilo asi 20 až 30 lidí.

Policie informovala majitele nemovitosti a na vše dohlížela, po skončení akce strážníci zjistili totožnost všech zúčastněných.

Podle policejní mluvčí majitel objektu podal na účastníky akce trestní oznámení. Objekt je prý již zajištěn, budou ho hlídat městští i státní policisté.

Squatteři ve své tiskové zprávě tvrdí, že krom protestu chtějí akcí upozornit na řadu společenských problémů, mezi které patří prohlubování sociálních rozdílů či nefunkčnost bytové politiky. V obsazeném domě prý uspořádali fotografickou a informativní výstavu o squattingu, autorské čtení a hudební vystoupení.

Otázka squatů se stala žhavým tématem na konci června. Tehdy nechal vlastník vily Milada v Praze 8 obydlené squattery objekt vyklidit bezpečnostní agenturou. Squatteři se zabarikádovali na střeše a odmítali odejít. Vilu opustili po jednání s ředitelem pražských policistů Martinem Červíčkem a ministrem pro menšiny a lidská práva Michaelem Kocábem.

Kocáb se zasadil o to, aby squatteři dostali za Miladu náhradní objekt. Majitel domu v pražské Truhlářské ulici lidem z Milady pronajal prakticky zdarma tři byty. Na squattery a jejich chování si stěžují nájemníci domu; poštovní doručovatelé se bojí jejich psů. Nájemníci jsou přesvědčeni, majitel squattery do domu nastěhoval, aby je přiměl k odstěhování.