Předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová dostane od mecenáše Jaromíra Soukupa na volební kampaň 9,14 milionu korun. Její hlavní zbraní mají být billboardy. Uvedl to časopis Týden s odkazem na Soukupa.

Zubovou dali pražští sociální demokraté na přední místo své kandidátky. Ve straně to vyvolalo kritiku od poslanců ČSSD, kteří naopak skončili na nevolitelných místech.

Tento týden podle serveru zaplaví Prahu 200 billboardů a 63 bigboardů s usmívající se političkou. Ulicemi má projíždět 160 autobusů s hesly její osobní volební kampaně. "Je to optimální, dát více peněz by bylo nehospodárné," uvedl Soukup, který je místopředsedou Demokratické strany zelených.

Kandidatura Zubové nebude podle Soukupa stát ČSSD ani korunu. Ta peníze na její kampaň pouze vyúčtuje. Na billboardech ale bude logo ČSSD.

"Musí být zřejmé, že jde o kandidátku ČSSD, budou tam loga obou stran," uvedl reklamní magnát Soukup, který je rovněž autorem kampaně. Jednou z největších vábniček Zubové má být stavba knihovny podle kontroverzního projektu architekta Jana Kaplického, kterého ČSSD už dříve podpořila.

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský zdůvodnil kandidaturu Zubové za pražské sociální demokraty snahou oslovit mladé voliče. Podle pozorovatelů si ale toto volitelné páté místo vysloužila tím, že na jaře podpořila ČSSD při vyslovení nedůvěry kabinetu šéfa ODS Mirka Topolánka.

Nynější pražští poslanci ČSSD Karel Šplíchal a Stanislav Křeček skončili na nevolitelném 17. a 18. místě.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v pátek a v sobotu 9. a 10. října.

Související