Jihočeský kraj a Vysočinu zasáhne v noci na úterý podle meteorologů vydatný déšť. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před povodňovým nebezpečím, které má hrozit zejména v horských a podhorských oblastech Šumavy a Novohradských hor a na západě Českomoravské vrchoviny. Lidé by se měli do úterního večera vyvarovat koupání v řekách nebo jejich sjíždění na lodích, informoval ústav ČTK.

Podle předpovědí ČHMÚ spadne v noci na úterý místy 20 až 50 milimetrů srážek. Povodňová pohotovost bude platit v Jihočeském kraji od pondělních 20:00 do úterních 18:00. Nižší stupeň nebezpečí bude vyhlášen pro Vysočinu.

Silné víkendové bouře 

V závěru víkendu postihly několik regionů v Česku silné bouřky a přívalové srážky. Zaplaveno bylo několik domů. Hasiči museli vyjíždět k desítkám vyvrácených stromů, odčerpávat zatopené sklepy. Velké škody napáchalo počasí například v malé obci Ostrov na Příbramsku, kde žije zhruba 90 lidí.

Voda tam zaplavila několik domů, dvě rodiny musely být evakuovány. Ještě v pondělí dopoledne byla jedna rodina odříznutá od světa, protože voda strhla most a zničila příjezdovou cestu k domu. Vzniklá škoda na obecním majetku je odhadována na dva miliony korun, řekl ČTK starosta Ivo Dragoun. Během bouře nebyl nikdo zraněn.

Ve Středočeském kraji se s extrémními projevy počasí potýkali zejména na Příbramsku, Benešovsku, Kutnohorsku, Kladensku a v okolí Prahy. Hasiči zaznamenali celou řadu výjezdů ke spadlým stromům přes silnice nebo dráty elektrického vedení. Výjimkou nebyly ani zatopené sklepy.

Blesky způsobily několik požárů

Blesk v noci na pondělí zapálil také střechu statku v Třebosicích na Pardubicku. Škodu hasiči odhadli na sedm milionů korun. Nikdo nebyl zraněn, jelikož ve stavení zatím nikdo nebydlel.

Další požáry museli likvidovat hasiči na Vysočině. Hořela zahradní chata v Klokočově na Havlíčkobrodsku a seník v Nalučanech na Třebíčsku. Celková škoda se odhaduje na půl milionu korun. Podle informací krajských hasičů nebyl nikdo zraněn.

Ve Šlapanicích u Brna likvidovali hasiči požár rodinného domu, který patrně zapálil blesk, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Rozestavěný třípatrový objekt ve šlapanické Brněnské ulici se ocitl v plamenech krátce po 23. hodině. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Boj s ohněm trval hodinu. Škody se odhadují na 200 tisíc korun. Na Znojemsku a Brněnsku vítr ničil střechy domů. Ve Znojmě-Dobšicích a v tamní ulici Za plovárnou hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů a z výtahové šachty jednoho z domů.

Výpadky elektrického proudu u stovek domácností 

Noční bouře v kraji Vyočina kácela stromy u silnic, hasiči kvůli tomu zasahovali na dvou desítkách míst. Během noci bylo na Třebíčsku ohlášeno 19 poruch při dodávkách elektřiny. Podle energetiků se jednalo o krátkodobé výpadky.

Stromy ze silnic odstraňovali hasiči například u Jaroměřic nad Rokytnou, u Moravských Budějovic a v okolí Třebíče. Vodu ze sklepa ale čerpali pouze jednou, a to v Třebíči - Podklášteří. Několik stromů spadlo na vozovky také na Žďársku a na Pelhřimovsku.

Na jihu Moravy museli hasiči vyjet k více jak stovce zásahů. Stržené elektrické vedení odřízlo od proudu dočasně stovky domácností. Energetici v pondělí brzy ráno evidovali šest poruch na vysokém napětí v okolí Čebína. "Následně zůstalo bez napětí 378 trafostanic. V oblasti Brno-venkov to znamená několik desítek poruch na nízkém napětí a následně několik stovek odběratelů bez dodávky elektrické energie," řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. V Brně byly výpadky proudu pouze lokální, týkaly se spíše okrajových částí, například Žebětína, a podařilo se je po krátké době opravit.

Související