Schodek státního rozpočtu Slovenska letos na konci července klesl na 914,4 milionu eur (27,55 miliardy slovenských korun, 23,4 miliardy Kč) z 1,11 miliardy eur na konci předchozího měsíce. Hospodaření vlády se však ve srovnání s uplynulým rokem výrazně zhoršilo, když na konci července 2008 byl deficit rozpočtu ve výši 614,2 milionů Sk (podle konverzního kurzu 20,39 milionu eur). Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí (MF) na své internetové stránce.

Příjmy rozpočtu za prvních sedm měsíců letošního roku klesly o více než šest procent na 5,8 miliardy eur. Výdaje naopak vzrostly o necelých osm procent na 6,71 miliardy eur.

Boj s krizí i rozpočtem

Na celý rok předpokládá zákon o státním rozpočtu příjmy ve výši 13,12 miliardy eur a výdaje 14,13 miliardy eur. Vývoj státního rozpočtu nejvíce ovlivňuje hospodaření veřejných financí. Podle nejnovější prognózy MF stát kvůli negativním dopadům světové hospodářské krize vybere na daních o 1,6 miliardy eur méně. Vláda přitom předpokládala, že z daní získá 9,89 miliardy eur.

Slovenský schodek za květen narostl 2,5krát - čtěte ZDE

Hodné, zlé a zakázané schodky - čtěte ZDE

Kabinet premiéra Roberta Fica původně naplánoval na tento rok veřejný deficit na úrovni 2,08 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vláda již dříve připustila, že schodek bude vyšší, ale revidovat rozpočet chce až příští měsíc.

Někteří ekonomové odhadli, že veřejný deficit letos výrazně přesáhne úroveň tří procent výkonu hospodářství. Právě udržení dobré kondice veřejných financí bylo jedním z kritérií, které se hodnotily před lednovým vstupem Slovenska do eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru