Krátce po 17. hodině vyrazil v úterý večer od vinohradské nemocnice směrem do Rumunska pohřební vůz převážející tělo mrtvého rumunského prince. Spolu s ním opustila prostranství i početná kolona automobilů s rodinou a příbuznými, jenž před nemocnicí od pondělka truchlili za smrt mladíka.

Podle zpravodajky ČTK, která byla na místě, byl odjezd rychlý, rodina opustila prostor před nemocnicí za velkého troubení okamžitě po příjezdu pohřebního vozu s rakví.

Romům se podařilo během dne zajistit všechny potřebné dokumenty a finance potřebné k převozu ostatků do vlasti. Transport je stál přibližně 90 tisíc korun. Část prostředků vybrali mezi sebou, část získali z darů. Částkou tisíc euro (v přepočtu asi 26 tisíc korun) je podpořila redakce pánského časopisu Maxim.

Dopoledne nabídl pomocnou ruku i pražský primátor. Převoz rakve měla původně zajistit příspěvková organizace metropole Pohřební ústav hlavního města Prahy. Romové peníze nakonec nevyužili, protože sehnali dostatek vlastních.

Po princi zůstaly v nemocnici dluhy

Mladý Rumun se předminulý týden málem utopil ve Staré Boleslavi. I přes následnou pomoc lékařů v pondělí zemřel. V době, kdy byl v kritickém stavu hospitalizován, ho do Česka přijeli podpořit jeho příbuzní a známí z Rumunska i odjinud. Přebývali na různých místech po Praze a poté v Husinci u Prahy.

V parku před nemocnicí, kde přebývali od pondělí, bylo po jejich odjezdu čisto, odpadky naskládali do pytlů u odpadkových košů. Naopak v Husinci u Prahy začal v úterý na obecní útraty úklid místa, kde od čtvrtka do pondělí Romové tábořili. Obec bude náklady zřejmě zpětně vymáhat po majiteli pozemku, který Rumunům poskytl místo na kempování. ČTK to řekla starostka Marie Těthalová.

Nezodpovězenou otázkou také zůstává, kdo uhradí náklady za několikadenní boj lékařů o život rumunského prince. Mladík podle všeho nebyl pojištěn, takže rodina bude muset lékařskou péči zaplatit. Výlohy za pobyt u podobných pacientů se přitom pohybují od 80 do 100 tisíc korun denně. Celkový účet se může pohybovat kolem milionové částky.  Nemocnice zjišťuje, zda měl princ pojištění v Rumunsku.

Související