Středočeský hejtman David Rath Jiřímu Paroubkovi slíbil, že se začne mírnit. A hned v úterý předvedl, jak to bude vypadat v praxi. Ještě před 14 dny pohrozil "zlý" Rath po přepadové kontrole brandýské nemocnici, že pokud nepřijme dalšího doktora na jednotku intenzivní péče (JIP) a nebude na chirurgii přijímat pacienty 24 hodin denně, tak ji může i zavřít.

V úterý začal "umírněný" Rath couvat. Poté, co mu jeho úředníci zpracovali výsledek nemocniční kontroly, totiž v rozhovoru pro HN připustil, že tuhle soukromou nemocnici zavřít nemůže. Pokud nemocnice nezlepší péči na chirurgii a na JIP, hrozí jí prý maximálně uzavření nebo omezení péče na těchto odděleních.

Rathovi úředníci zaslali v pondělí nemocnici písemný výsledek kontroly, který se podařilo HN získat. Nemocnice podle kraje nemá dostatek chirurgů na to, aby mohla zajišťovat celodenní akutní péči o pacienty. Na JIP navíc není celý den lékař, což je proti předpisům. "Navíc jim v době služeb schází internista pro pacienty, kteří jsou léčeni na chirurgii, gynekologii a JIP, který by pacienta prohlédl před akutní operací. To je hrubé pochybení," říká Rath. "Také nemají zajištěnou celodenní službu kvalifikovaného rentgenologa, který by okamžitě posoudil snímky pacientů, kteří například leží na JIP," vytýká nemocnici Rath.

Omezení péče je podle nemocnice jen dočasné 

Brandýská nemocnice jeho výhrady odmítá. "Omezení péče na chirurgii je jen dočasné. Rentgenolog není celý den ani ve větších nemocnicích. A pokud musí lékař z JIP odejít k operaci, tak je v případě potřeby na telefonu připravený lékař, který do 10 minut do nemocnice přijede. Trváme na tom, že péče v naší nemocnici je zajištěna kvalitně," říká její mluvčí Tomáš Cikrt.

Cikrt již dříve uvedl, že hejtman dělá z kontroly mediální show, což mu vůbec nepřísluší. Nemocnice dle něj kontrolou prošla úspěšně.

Kontroly dalších nemocnic mají následovat 

To, že majitel nemocnice v létě na měsíc a půl zavřel 60 lůžek na interně a 20 lůžek na gynekologii, mu Rath nevytýká. "Předpisy to bohužel povolují," krčí rameny hejtman. Zároveň dodává, že interní oddělení bylo zavřeno kvůli stavebním úpravám, které ale podle hejtmana zatím stále nezačaly. Navíc by nikdy nemělo být z těchto důvodů zavřeno celé akutní oddělení, dodal Rath.

Naopak oddělení porodnice a pediatrie fungují podle výsledků kontroly bez větších problémů. Hejtman ocenil, že v Brandýse mají i dětskou pohotovost.

Podobné kontroly jako v brandýské nemocnici lze podle Ratha v dohledné době čekat ve všech středočeských lůžkových zdravotnických zařízeních. Brandýskou nemocnici spolu s dalšími menšími zařízeními prodalo soukromému majiteli bývalé vedení kraje. Pokud by se chtěl soukromý majitel vydat cestou "útlumu", chtělo by hejtmanství toto zařízení získat zpátky, uvedl Rath.

 

Související