Občanští demokraté kritizovali ČSSD za to, že její volební program je téměř totožný s programem komunistů. Socialisté to odmítli. ODS naopak vyčetli, že vlastní program ještě nezveřejnila.

"Tyto programy jsou prakticky totožné. To, co nabízí sociální demokracie je prakticky totožné s tím, co nabízí komunisté. Jsou to sliby, populismus, závist, dluhy, orientace na Rusko, oslabování euroatlantické vazby a ukončení vypořádávání se s totalitní minulostí," řekl novinářům místopředseda ODS Ivan Langer.

Podle poslance ODS Marka Bendy je alarmující, že těsně před dvacátým výročím sametové revoluce zvažují nejen komunisté, ale i ČSSD "jestli celá revoluce a to, co se odehrávalo po ní, bylo správně a jestli se nechtějí vracet před tento okamžik".

Sociální demokraté tvrdí, že mezi nimi a KSČM jsou "zásadní programové rozdíly". Poukazují například na to, že ČSSD je jednoznačně proevropskou stranou, podporuje partnerskou spolupráci s USA a ctí spojenecké závazky v NATO. "Jsme rádi, že ODS podrobně studuje program ČSSD. Věříme, že v něm najde inspiraci pro svůj vlastní program, který veřejnosti stále nebyla schopna předložit," vzkázal dnes ODS hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

Rozdíly mezi programem ČSSD a KSČM jsou především v zahraniční politice. Ve směřování domácí politiky jsou si ale programy obou levicových stran velmi blízké. Příjmy nad 1,2 milionu korun ročně slibují sociální demokraté zdanit 38 a komunisté 40 procenty. Sociální demokraté chtějí zavést valorizaci minimální mzdy alespoň o 500 korun ročně. Komunisté ji chtějí postupně zvýšit až na 14.000 korun.

KSČM slibuje zrušení poplatků ve zdravotnictví a za léky a bezplatné očkování dětí. Opatrnější sociální demokraté chtějí zrušit jen poplatky u lékaře, nikoli v nemocnicích, a rovněž v lékárnách. Obě strany odmítají školné na veřejných či státních vysokých školách. Mladým rodinám slibují ČSSD i KSČM výhodné novomanželské půjčky na bydlení a zařízení bytu. Programy obou stran jsou podobné i v dalších bodech.

Podle občanských demokratů ale levice své sliby v době ekonomické krize nebude mít z čeho zaplatit. ČSSD vyčetli také to, že dosud nezveřejnila účty za kampaň před volbami do Evropského parlamentu.

ODS dnes přišla také s předvolební novinkou v image strany. Představila speciální volební logo, v němž barvu tradičního modrého ptáka změnila na bílou a vsadila svůj symbol do modrého srdce. "Snažili jsme se známé logo ODS doplnit symbolem, který budou lidé vnímat pozitivně," řekl k tomu ČTK mluvčí strany Martin Kupka. Srdce podle něj vyvolává v lidech dojem odvahy a dalších dobrých vlastností.

Úprava loga je podle Kupky jedním z výstupů volebního štábu vedeného místopředsedou strany Ivanem Langrem. "Je to logo jen pro volby," zdůraznil však Kupka s tím, že se strana poté znovu vrátí k tradičnímu modrému ptákovi.

Související