České dráhy (ČD) vypraví pro věřící, kteří budou putovat na mše s papežem Benediktem XVI. do Staré Boleslavi a Brna, zhruba desítku zvláštních vlaků. ČTK to sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Speciální jízdní řád se v současné době ještě připravuje a bude zveřejněn pravděpodobně na konci srpna. Zvláštní vlaky budou zřejmě směřovat hlavně z Moravy do Čech. Další pravidelné vlaky podle Šťáhlavského dráhy prodlouží o dodatečné vagony. Papež přijede do Česka v sobotu 26. září a odjede v pondělí 28. září.

Kromě rychlíků zhoustne vlakový provoz i na regionálních tratích jižní Moravy. Zde dráhy spolupracují s koordinátorem integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (KORDIS JMK). Naopak Středočeský kraj podle Šťáhlavského posilové vlaky neobjednal s tím, že nejsou potřeba. Předpokládá se, že do Staré Boleslavi dorazí zhruba 30.000 lidí, do moravské metropole až 120.000 poutníků.

První mše se bude sloužit v neděli 27. září od 10:00 na letišti v Brně a druhá se uskuteční o den později od 09:45 u příležitosti Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Areály budou otevřeny zřejmě již od čtvrté hodiny ranní. 

Změny se dotknou i dálnice D1 

Jak uvedl Šťáhlavský, o náklady na posilové rychlíky se podělí ministerstvo dopravy (MD) a Česká biskupská konference (ČBK). To potvrdil i mluvčí MD Karel Hanzelka. Suma ještě není vyčíslena. Jízdné bude stejné jako na jiných vlacích ČD, uvedl.

Změny v dopravě se dotknou i dálnice D1 u Brna mezi sjezdy na 196. kilometru a 203. kilometru, která bude od soboty 26. září 18:00 do neděle 27. září 20:00 - tedy na více než 24 hodin - zcela uzavřena. Dálniční plocha se využije jako parkoviště pro více než 2000 očekávaných autobusů s poutníky. O objízdných trasách budou prý ministerstvo a policie informovat.