Předseda Strany zelených Ondřej Liška ve čtvrtek podepsal dohodu o dlouhodobé spolupráci s lídrem Strany pro otevřenou společnost (SOS) Pavlem Rytířem. Zelení slíbili straně místa na kandidátkách pro mimořádné sněmovní volby. Ke spolupráci se strany zavázaly i pro další senátní a komunální volby.

Zástupce SOS vysokoškolský pedagog, ekolog a advokát Svatomír Mlčoch povede jihočeskou kandidátku zelených. Podle uzavřené dohody strana získá také druhé místo v Libereckém kraji, třetí místo v Ústeckém a do první pětky se zástupci SOS dostanou také v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji.

Třiapadesátiletý Mlčoch kandidoval za zelené do parlamentu už v roce 2006 a spolupracuje s nimi v českobudějovickém zastupitelstvu. Strany podle obou předsedů spolu mají dobré dlouholeté zkušenosti na komunální úrovni.

Strana pro otevřenou společnost má ve vrcholné politice jediného zástupce, v roce 2006 byla na za tuto partaj zvolena do Senátu. Na oficiálních webových stránkách SOS se v anketě do čtvrtečního poledne pro spolupráci "se zelenými stranami" vyslovilo necelých 10 procent hlasujících ze 729 celkem.

Podle průzkumu by SZ získala 4,3 procenta

Preference Strany zelených se již několik měsíců pohybují pod volební klauzulí pěti procent potřebných pro vstup do Sněmovny. Podle naposledy zveřejněného průzkumu, který vypracovala Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, by zelení získali 4,3 procenta hlasů. Liška to označil za návrat zelených do hry o parlament.

Vzhledem k nepříliš nadité stranické pokladně SZ investuje do kampaně, kterou odstartuje v prvním zářijovém týdnu, nanejvýše "jednotky milionů korun". Přispějí i jednotliví kandidáti a SOS.

Vedle SOS jednali zelení i se zástupci hnutí Zelení, které se v říjnu voleb nezúčastní. "Do sněmovních voleb tak půjde na rozdíl od evropských jen jedna zelená strana," uvedl Liška na tiskové konferenci. Demokratická strana zelených, která vznikla odštěpením části SZ letos na jaře, se rozhodla nominovat do sněmovních voleb poslankyni Olgu Zubovou na kandidátce ČSSD.