Pokud by se nyní konaly volby, vyhrála by je sociální demokracie se ziskem 34,8 procenta hlasů. Po jednoměsíční přestávce se ČSSD v průzkumech veřejného mínění společnosti Median vrátila na první pozici a polepšila si o necelé dva procentní body oproti červnu.

Druhá ODS ztrácí 3,4 procenta, se ziskem 31,4 procenta jí patří druhá příčka. Do dolní komory parlamentu by se dostali ještě komunisté (11,9 procenta), lidovci (7,8 procenta) a nová strana TOP 09 (6,5 procenta).

Podrobnější analýza dat ukazuje, že TOP 09 získala nejvíce příznivců mezi bývalými voliči ODS a KDU-ČSL. Tyto závěry se shodují i s výsledky nedávno publikované studie olomoucké univerzity.

K volbám se chystá 60 procent voličů 

Z ostatních stran mají zelení podporu 2,4 procenta voličů, Dělnickou stranu by volilo jedno procento lidí. "Úbytek preferencí SZ je způsoben odchodem jejich bývalých voličů k ODS a TOP 09 a zejména pak do role nevoličů nebo nerozhodnutých," vysvětluje Median.

Ochotu přijít k volbám deklarovalo celkem 60 procent dotázaných, to je asi o pět procent méně než při posledních volbách v roce 2006. Předvolebního průzkumu se zúčastnilo celkem 1217 respondentů. Statistická odchylka činí zhruba dvě procenta u menších stran a až čtyři procenta u velkých stran.

Jiná agentura, jiný výzkum

ČSSD a ODS se přetahují o prvenství podle průzkumů jednotlivých agentur. Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uskutečnila sběr dat na konci července. Podle ní má ODS náskok osm procent před ČSSD. Oproti výzkumu Medianu se liší i výsledky lidovců a TOP 09. Podle olomoucké univerzity by strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga získala téměř desetiprocentní podporu a KDU-ČSL 5,7 procenta.

Volební model společnosti Factum Invenio k 22. červenci favorizuje ODS (31,8 procenta) těsně před ČSSD (29,2 procenta). Podpora ostatních stran je s odchylkou v řádu několika procent podobná závěrům šetření ostatních agentur.

Sněmovní volby by podle srpnového internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) vyhrála ODS se ziskem 32,1 procenta, ČSSD by zaostala o 1,3 procentního bodu. Do sněmovny by se podle průzkumu dostali i komunisté s 13,3 procenta hlasů, TOP 09 s 9,2 procenta hlasů a lidovci s 5,9 procenta hlasů. Neuspěla by Strana zelených, které průzkum přisuzuje jen 2,4 procenta voličů.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mají občanští demokraté náskok pěti procent před druhou ČSSD se ziskem 30 procent hlasů. Do Sněmovny by se dostala i Strana zelených s podporou 5,5 procenta lidí.

Nejvyrovnanější výsledky dvou největších stran přinesla agentura STEM. Podle stranických preferencí za červen letošního roku by občanští demokraté u předčasných voleb zvítězili pouze o jednu desetinu procenta. Třetí KSČM deklarovalo volit 12,8 procenta lidí, KDU-ČSL 6,2 procenta. Zelení by nepřekročili povinnou volební klauzuli. Strana TOP 09 není v průzkumu zahrnuta, jelikož její založení bylo oznámeno až po sběru dat. 

Související