Pražský městský soud i podruhé zamítl insolvenční návrh na zkrachovalou cestovní kancelář Tomi Tour. Kancelář podle soudu stále nedodala potřebné informace o finančním stavu společnosti. Soud rozhodnutí zveřejnil v insolvenčním rejstříku, upozornil na něj server iDnes.cz. Tomi Tour ukončila činnost 17. července.

Soud se nespokojil například s tvrzením "cestovky", že její hotovost v pokladně a v bance je řádově ve statisících korun, zatímco závazky jsou v desítkách milionů korun. Tyto údaje jsou dle soudu neúplné, soudu také chybí například vyčíslení závazků vůči státu nebo zaměstnancům. Podle soudu není zřejmá celková výše závazků.

Insolvenční řízení: věc nejistá

Jednatel společnosti Lubomír Popelář se v insolvenčním návrhu domáhal rozhodnutí o úpadku a současně prohlášení konkurzu na majetek cestovní kanceláře. Úpadek zdůvodňuje mimo jiné hospodářskou krizí, nemožností získat úvěry od bank nebo porušením smluv ze strany zahraničních partnerů. Tomi Tour má možnost podat na sebe insolvenční návrh znovu, případně se proti rozhodnutí soudu odvolat.

První návrh na insolvenční řízení, který Popelář podal 24. července, Městský soud v Praze také zamítl. Podle soudu v návrhu Tomi Tour jako dlužník neuvedl srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z dokumentu nebylo patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá. Popelář vlastní Tomi Tour ze dvou třetin, třetinu vlastní německá společnost Tomi Tour GmbH.

Tomi Tour při ukončení činnosti v zahraničí nechala zhruba 3400 lidí, dalších téměř 15 000 klientů má koupeno zájezd. Okolnostmi pádu "cestovky" se zabývá policie, případ prošetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru