Brněnský krajský soud v pátek přiznal rodině Kořínkových odškodné půl milionu korun za represi z dob komunismu. Ministerstvo spravedlnosti se jim zároveň musí za způsobená příkoří omluvit, uvedl soudce Michal Ryška s tím, že postupem státních orgánů byla dotčena důstojnost Kořínkových.

Manželé Karel a Jindřiška Kořínkovi měli podle svých blízkých a některých antikomunistů potíže s někdejším režimem kvůli svému náboženskému vyznání a politickým názorům. Když si pak začali stěžovat na potíže s bydlením, dostali se do vleklých sporů.

Konflikty s komunistickými úřady vyvrcholily tím, že manželský pár skončil na psychiatrii. Později byl propuštěn, v roce 1973 byli ale Kořínkovi zbaveni právní způsobilosti. Podle Ryšky se tak stalo účelově. Mělo to za následek odebrání jejich čtyř dětí. Tři skončily v ústavu a čtvrté vychovávala příbuzná.

Manželé Kořínkovi již zemřeli. Náhrady za způsobenou újmu se již od roku 1992 domáhají jejich děti Hanuš, Aleš, Marek a Renata. Za příkoří žádali od státu 9,2 milionu korun.

V pátek soud přiznal každému z nich 125.000 korun. Určitým vodítkem při stanovení výše náhrady škody bylo podle soudce to, že podle nařízení vlády ministerstvo školství vyplácí odškodné 100.000 korun lidem, jimž komunisté odepřeli možnost studovat.

Ostudná délka procesu

Soudce zdůraznil, že prokázat nyní to, nakolik byli Kořínkovi perzekuováni dřívějším režimem kvůli svým politickým názorům, je poměrně složité. V jejich případě je ale klíčové zbavení právní způsobilosti. Komunistický režim tímto způsobem řešil potíže s některými nepřizpůsobivými občany, připomněl soudce.

Celou kauzu považuje za ostudnou, protože potomci manželů Kořínkových čekali kvůli nejrůznějším průtahům na verdikt již 17 let. Ryškovi byla kauza přidělena teprve před časem.

Evropský soud pro lidská práva přiznal Kořínkovým kvůli průtahům v řízení odškodné 12.000 eur (asi 315.000 korun), které pak musela zaplatit Česká republika.