Ústavní soud rozhodl, že kraje nesou odpovědnost za špatné silnice, a tedy i za škody na vozidlech, které na nich vzniknou. Soudci tak rozhodli v případě řidiče, kterému musí Pardubický kraj uhradit poškozenou pneumatiku.

Šofér z Pardubicka na okresní silnici zničil kolo svého auta a požadoval náhradu. Podle serveru Aktuálně.cz se kraj bránil tím, že škodu má zaplatit Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která silnice udržuje. Okresní soud v Pardubicích s tím částečně souhlasil a rozhodl, že peníze musí napůl zaplatit jak kraj, tak silničáři.

Krajský soud v Hradci Králové ale silničáře povinnosti zaplatit škodu zprostil. Správa a údržba silnic by totiž škodu řidiči platila pouze v případě, že by se prokázalo, že nekontrolovala stav silnice. "To však v řízení prokázáno nebylo," uvedli soudci.

Kraj se odvolal, ale Ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Podle nich je jednoznačné, že za škodu na vozidle může vlastník silnice.

"Podle rozsudku je Pardubický kraj povinen nahradit stěžovateli škodu, která mu vznikla na vozidle, ve výši necelých 7000 korun," řekl generální sekretář ÚS Tomáš Langášek.

Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec uvedl, že Pardubický kraj i silničáři musejí nařízení soudu respektovat. Krajům patří silnice 2. a 3. třídy a odpovídají za jejich stav.

Podle zástupce ředitele Krajského úřadu Pardubického kraje Miroslava Mocka musejí řidiči prokázat, že škoda vznikla kvůli nekvalitní komunikaci a doložit to například fotografiemi.

Související